Hover

Daugavpils cietoksnis

  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
  • Daugavpils cietoksnis
Аdrese:
Daugavpils
Tālrunis:
+371 65424043
+371 28686331
E-pasts:
cietoksnis@daugavpils.lv
Soc. tīkli:

draugiem.lv
instagram.com

Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kura platība ir vairāk nekā 150 ha. Daugavpils cietoksnis ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē. Skatoties no putna lidojuma, cietoksnis atgādina saules, zvaigznes, bruņurupuča vai pat sikspārņa formu. Mūsdienās tas ir viens no Daugavpils populārākajiem apskates objektiem.

Daugavpils cietoksnis ir pilsētas mikrorajons, līdz ar to tas ir atvērts apmeklējumam 24 stundas diennaktī.

Cietoksnī darbojas arī vairāki tūrisma objekti:
DAUGAVPILS CIETOKŠŅA APMEKLĒTĀJU CENTRS(iespējams pieteikt ekskursijas pa Daugavpils cietoksni)
ROTKO MUZEJS
DAUGAVPILS TEHNIKAS UN INDUSTRIĀLĀ DIZAINA CENTRS “INŽENIERU ARSENĀLS”

MEDICĪNAS IZSTĀDE AR KONTRACEPCIJAS EKSPOZĪCIJU
EKSPOZĪCIJA “NIKOLAJA VĀRTI -DURVIS PAGĀTNĒ” DAUGAVPILS CIETOKSNĪ
SALONS ANTIKVARIĀTS “HOUSEVINTAGE”
DAUGAVPILS SIKSPĀRŅU CENTRS
I PASAULES KARA MUZEJS
EKSPOZĪCIJA “RetroGaraž – D”

Daugavpils cietokšņa karte

Ceļvedis “Pastaiga pa Daugavpils cietoksni”

Informatīvs buklets: Nekustamie īpašumi Daugavpils cietoksnī 2022

Vairāk par cietoksni:
Ne mazāk nozīmīga ir arī cietokšņa iekšējā apbūve, kurā līdz mūsdienām ir saglabājušās 80 ēkas, tās savukārt savieno ar 10 ielām, kurām doti to vēsturiskie nosaukumi. Lielākā daļa no šīm ēkām saglabājušās cietoksnī no 19. gs. Pēdējos gados cietoksnī restaurētas vairākas ēkas, piemēram, Ūdens paceļamā ēka, kur tagad atrodas Daugavpils cietokšņa Kultūras un informācijas centrs, kā arī darbojas cietokšņa pārvalde, kādreizējā cietokšņa Komandanta pārvaldes māja, kurā izvietojusies Latgales reģiona policijas pārvalde, kādreizējais Artilērijas arsenāls, kurā izvietojies Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs. Tāpat arī ir restaurēti vieni no cietokšņa četriem vārtiem – Nikolaja vārti, kas atzīti par 2014. gada labāko restaurāciju Latvijā, koka tilts, kas savienoja Nikolaja vārtus un 1. krasta luneti, kordegardi, kā arī pati kordegardes ēka.

Cietoksni 1810. gadā sāka celt Krievijas impērijas armija, lai stiprinātu Krievijas impērijas rietumu robežas, gatavojoties karam ar Napoleonu. Cietokšņa celtniecības plānu izstrādāja inženierpulkvedis J. Hekelis, celtniecībā tika nodarbināti arī apmēram 2000 apkārtnes iedzīvotāju, tādejādi kopējais skaits bija apmēram 12 000 vīru, kas intensīvi divās maiņās cēla cietoksni. Pēc krievu-franču kara 1814. gadā atsākās celtniecības darbi, te līdz pat Pirmajam pasaules karam uzturējās un strādāja Krievijas impērijas armijas garnizoni. Kopumā te varēja uzturēties līdz 6000 cilvēku. 1920. gadā cietoksnī izvietojās Latvijas armijas 4. Zemgales divīzijas 3 kājnieku – 10. Aizputes, 11. Dobeles un 12. Bauskas pulki, kā arī viens vieglās artilērijas pulks. 1940. gadā Daugavpils cietoksnī izvietojās Sarkanās armijas vienības. Otrā pasaules kara laikā tilta nocietinājumā (kreisajā Daugavas krastā) tika ierīkots Ebreju geto ar apmēram 14 000 ieslodzīto no visas Daugavpils apkārtnes. Cietokšņa teritorijā tika ierīkota arī padomju karagūstekņu nometne. No 1948. gada līdz 1994. gadam cietokšņa teritorijā darbojās Daugavpils Kara aviācijas inženieru skola. Arī mūsdienās te dzīvo vairāk nekā 1000 cilvēku, tas ir viens no pilsētas dzīvojamiem rajoniem.

Mūsdienās cietoksnis strauji attīstās un ik gadu piesaista arvien vairāk tūristu gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm. Aktīvi notiek turpmāko cietokšņa attīstības projektu izstrāde, tiek pielikts daudz pūļu, lai cietoksni padarītu pēc iespējas sakoptāku un tā apmeklētājiem arvien pievilcīgāku un interesantāku. Cietoksnis kļuvis par populāru ģimeņu pastaigas un dažādu foto sesiju vietu.

Cietoksnī ik gadu notiek arī vairāki nozīmīgi pasākumi. Ik gadu cietoksnī tiek rīkoti dažādi Muzeju nakts pasākumi, atzīmēti cietokšņa vēsturē nozīmīgi datumi, cietoksnis piedalās arī Eiropas Kultūras mantojuma dienu pasākumos. 2015. gadā cietoksnī tika ieviesta jauna tradīcija – Kara vēstures rekonstrukcijas klubu festivāls „Dinaburg 1812”, kura laikā cietokšņa apmeklētājiem ir iespēja vērot rekonstruētu Lielās Franču armijas uzbrukumu cietoksnim un Krievijas impērijas armijas centienus cietoksni ienaidniekiem neatdot. Tāpat pasākuma laikā ir iespēja piedalīties dažādās atrakcijās, kas veltītas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Sīkāku informāciju par cietokšņa vēsturi, tā uzbūvi, populārākajām apskates vietām un nākotnes vīziju, kā arī plānotajiem pasākumiem jūs var iegūt Daugavpils cietokšņa Apmeklētāju centrā, Nikolaja ielā 5. Te cietokšņa apmeklētāji var saņemt gida pakalpojumus, bukletus, cietokšņa tūristu kartes, kā arī iepazīties ar nelielu vēstures ekspozīciju un Mērtrauku ekspozīciju. Aktīvās tūrisma sezonas laikā apmeklētājiem ir atvērta arī kordegardes ēka.

Ekskursijas Daugavpils cietoksnī
Ekskursijas pa cietoksni iespējams pieteikt Daugavpils cietokšņa Apmeklētāju centrā pa tālr.: +371 65424043, +371 28686331, cietoksnis@daugavpils.lv.