Hover

Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle

  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
  • Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāle
Аdrese:
18. novembra iela 66, Daugavpils
Tālrunis:
+371 29492588
+371 26315707
E-pasts:
info@luterakatedrale.lv
Mājas lapa:
www.luterakatedrale.lv
Soc. tīkli:

Luterāņu draudze Daugavpilī izveidojās jau pēc reformācijas, bet līdz pat 19. gadsimtam draudzei pilsētā nebija pastāvīgas pulcēšanās vietas. Luterāņu diasporu apkalpoja piepilsētas draudžu mācītāji. Laika gaitā luterāņu skaits pilsētā palielinājās – tie galvenokārt bija vācu amatnieki, cietokšņa garnizona virsnieki, kā arī pilsētas iedzīvotāji.

  1. gadā – Krievijas cara Nikolaja I Daugavpils apmeklējuma laikā, cimdu meistars Gotfrīds Dibels iesniedzis caram lūgumu atļaut dibināt luterāņu draudzi un saņēmis piekrišanu.
  2. gada 22. jūlijs – draudzes dibināšanas datums. Draudzes pirmais mācītājs bijis K.J. Fukss. Tā bija vāciska luterāņu draudze. Dievkalpojumiem tika pielāgota kāda no Daugavpils cietokšņa teritorijā esošajām ēkām.
  3. gadā – telpas cietoksnī kļuva par šaurām, un tika uzcelts jauns koka dievnams, pie kura tika piebūvēta arī skola. Draudzei augot (1863. gadā 9,8% Daugavpils apriņķa iedzīvotāju bija luterāņi), radās vajadzība pēc plašāka dievnama.
  4. gadā – aizsākās līdzekļu vākšana dievnama celtniecībai.
  5. gada 3. jūlijā – Krievijas Iekšlietu ministrijas Garīgo lietu departamenta vicedirektors nosūtīja lūgumu Vitebskas guberņas gubernatoram atļaut Daugavpils luterāņu draudzei iegādāties zemi jaunas mūra baznīcas celtniecībai. Draudze ieguva gruntsgabalu Jaunbūves rajonā.
  6. gadā – mācītāja Jūliusa Bitnera vadībā, no labprātīgiem draudzes locekļu ziedojumiem, sākās jaunā mūra dievnama celtniecība pēc arhitekta Vilhelma Neimaņa projekta, kura tika pabeigta 1893.gadā. Šajā laikā draudzē bija aptuveni 3000 locekļu.

Mārtiņa Lutera baznīcas liktenis saistīts ar 20. gs. vēstures notikumiem.

I Pasaules kara laikā baznīcas ēka stipri cieta, tomēr pēc kara draudze kopējiem spēkiem to atjaunoja.

  1. gs. sākumā draudzē rosīgi darbojās dažādas nozares. Dievnama telpās regulāri notika koncerti ar profesionālu izpildītāju piedalīšanos.

II Pasaules kara laiks – smagākie gadi baznīcai, kura laikā ēka tika izpostīta.

  1. gadā – padomju armija atkāpjoties, dievnams tika aizdedzināts. Izdega viss baznīcas koka interjers. 1942. gadā draudze uzsāka izpostītā dievnama atjaunošanas darbus, kuri netika pabeigti. Luterāņu skaits strauji samazinājās, jo daudzi bija devušies bēgļu gaitās, vai arī tikuši deportēti.

Pēc 1944. gada – kamēr draudzei nebija sava mācītāja, baznīca tika pilnībā izdemolēta. Tikai 1945. gada februārī, ierodoties mācītājam, draudze atsāka savu darbību.

Pēc II Pasaules kara draudze baznīcā dievkalpojumiem varēja izmantot tikai kapelas telpu, bet arī tā 1975. gadā tika nodota vietējai valdībai.

Pēc 1947. gada dievnama telpas tika izmantotas kā noliktava.

  1. gadā dievnama telpās tika iekārtota Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas boksa skola. Boksa skolas nodarbību vajadzībām ēkas iekštelpas pārbūvēja. Metāllūžņos tika nodots baznīcas torņa pulkstenis.
  2. gadā ēkā izcēlās ugunsgrēks, kura rezultātā nodega zvanu tornis un daļa jumta.
  3. gadā sporta skola baznīcu atstāja.
  4. gadā – Daugavpils pilsētas pašvaldība pilnīgi izpostīto baznīcu nodeva draudzei, kura uzsāka ēkas atjaunošanas darbus. Oktobrī Daugavpils evaņģēliski luteriskā draudze pirmo reizi pēc II Pasaules kara pulcējās dievkalpojumam savā izpostītajā baznīcā.

Līdz 1998. gadam draudze baznīcu pamazām atjaunoja. Lieldienās atsākās regulāri dievkalpojumi. Šajos gados dievnams kārtējo reizi tika uzcelts no krāsmatām. Dievnamu atjaunot palīdzēja cilvēku un organizāciju ziedojumi, kā arī ziedojumi no māsu draudzēm Vācijā, Norvēģijā, Dānijā un Somijā. Lielu atbalstu dievnama atjaunošanā sniedza arī Daugavpils pilsētas dome.

  1. gadā tika pabeigts baznīcas iekštelpu remonts un 2005. gadā draudzes 170 gadu jubilejas svētku dievkalpojumā tika iesvētīts Ogres amatniecības skolas audzēkņu izgatavotais jaunais baznīcas interjers.
  2. gadā Mārtiņa Lutera evaņģēliski luteriskā baznīca ieguva jaunu statusu – tā kļuva par Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāli un  Latvijas Evaņģēliski Luteriskās Baznīcas Daugavpils diecēzes bīskapa sēdekli.

Šobrīd – ar salīdzinoši nelielu draudzes locekļu skaitu, dievnamā regulāri notiek dievkalpojumi, izstādes, semināri un lekcijas. Savas izcilās akustikas dēļ, baznīcā īpaši iecienīti ir koncerti. Jebkuram interesentam ir iespēja draudzē pulcēties arī Bībeles stundās, Lūgšanu vakaros, Vīru vakaros un Svētdienas skolā. Gada siltajā periodā dievnams ir atvērts tūristiem.

Skatu laukums Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrālē
Daugavpils Mārtiņa Lutera katedrāles draudzei izdevās īstenot jau sen iecerēto projektu par skatu laukuma ierīkošanu baznīcas tornī. Tornis paceļas 5 stāvu mājas augstumā,  bet skatu laukums – 21,1 m augstumā. No tā skatam paveras tuvākā apkārtne un Baznīcu kalna panorāma. Mārtiņa Lutera katedrāles tornis šobrīd ir vienīgais no visiem četriem Baznīcu kalna dievnamu torņiem, kas ir pieejams apmeklētājiem. Informācija: +371 26315707, info@luterakatedrale.lv

Darba laiks:
Tūrisma sezonā katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 vai iepriekš piesakoties.