Hover

Jaunbornes kapela (krucifikss)

  • Jaunbornes kapela (krucifikss)
  • Jaunbornes kapela (krucifikss)
  • Jaunbornes kapela (krucifikss)
  • Jaunbornes kapela (krucifikss)
Аdrese:
Jaunborne, Salienas pagasts, Augšdaugavas novads
GPS: 55.8658253 , 26.9250487
Tālrunis:
+371 65475248
E-pasts:
parvalde@saliena.lv

Jaunbornē redzama uz liela akmens celta 2 m x 1,5 m x 2 m ķieģeļu kapela ar cinkota skārda jumtu. Laukakmens virszemes izmēri ir 3,6 m x 2,5 m x 0,9 m. Būtībā kapela ir mūra  stabs ar  nišu, kurā atrodas Jaunavas Marijas pastāvīga  palīga  glezna  koka  rāmī.  Uz  rāmja  uzraksts  poļu valodā:  1907. g.  15. oktobrī. Tālāk lūgums uz Dievmāti, lai dod veselību. Zem nišas misiņa skārda plāksnīte ar uzrakstu poļu valodā: “Matko Boska Nìeustajacej Pomocy Mòdl sìę za Nami” (Tavā patvērumā).

Par šīs kapelas būvēšanu ir šāds nostāsts: “Kādam zemniekam 1907. gadā dienas laikā uzbruka ļaundari, lai to noslepkavotu. Tam laimējās izbēgt. Ļaundari, lielā niknumā, metās to gūstīt. Zemnieks, bēgot nespēkā pakrita pie lielā akmens un zinādams, ka ļaundari to tūlīt panāks, sāka skaitīt lūgšanu: “Tavā patvērumā”.  Ļaundari zemnieku neievēroja un paskrēja ­garām, jo savu acu priekšā it kā arvienu redzēja  skrejošo zemnieku. Zemnieks, pateicībā  par izglābšanos no drošās nāves, uzcēla Dievmātei šo kapelu.”

Otrs nostāsts vēstī, ka kapelu uzbūvējusi Jaunbornes muižniece Savicka sava vīra piemiņai, kas pazudis poļu sacelšanās laikā 19.gs. beigās. 1975. gadā pie šīs kapelas nogāzās liels koks, kas kapelu neskāra. Bioenerģētikas un rīkstniecības speciālisti (I.Vīks), apsekojuši krucifiksu un konstatējuši, ka pamatakmens atrodas spēcīgu āderu krustpunktā. Ņemot vērā šo faktu, ka arī, to, ka  akmens tuvumā ir avotainas vietas un dažus simtus metru no krucifiksa joprojām darbojas diezgan spēcīgs avots (pie Jaunbornes baznīcas), var izvirzīt hipotēzi, ka te ir bijusi sena svētvieta. Līdzīgi ka citviet Latvijā, lai izskaustu pagānismu, šādās svētvietās bieži tika novietoti kristietības  simboli –  krusti, krucifiksi, kapelas, vai pat celti dievnami.