Hover

Piemiņas plāksne pulkvedim Frīdriham Briedim

  • Piemiņas plāksne pulkvedim Frīdriham Briedim
  • Piemiņas plāksne pulkvedim Frīdriham Briedim
Аdrese:
Muzeja iela 6, Daugavpils

2015. gada 6. novembrī pie ēkas Muzeja ielā 6 (agrāk Frīdriha Brieža iela), kur šobrīd atrodas Daugavpils pilsētas pašvaldības policija, tika atklāta memoriālā piemiņas plāksne I Pasaules kara varonim pulkvedim Frīdriham Briedim (1888-1918).
F. Briedis piedzima 1888.g. 23. jūnijā Vitebskas guberņas Lovšas pagastā. Pamatizglītību ieguva pagastskolā un Vitebskas evaņģēliski luteriskajā draudzes skolā. Mācības turpināja Dvinskas (Daugavpils) pilsētas skolā, kur iemācījās latviešu valodu. 1906. gadā iestājās Pēterburgas Vladimira karaskolā, kurā gatavoja kājnieku virsniekus. To absolvēja 1909. gadā, iegūstot podporučika dienesta pakāpi. Sāka dienēt Dvinskas garnizonā 99. Ivangorodas kājnieku pulkā. 1912. gadā tika paaugstināts par poručiku. 1915. gada 1. augustā kļuva par 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona 1. rotas komandieri. Ar savu rotu piedalījās kaujās pie Misas upes. 1916. gada 8. martā Ķekavas rajonā tika smagi ievainots, taču jau pēc dažu nedēļu ārstēšanās atgriezās ierindā. Aktīvi piedalījās Ziemassvētku kauju sagatavošanā un kauju gaitā. Tika smagi ievainots ar sprāgstošu lodi. Pēc atveseļošanās F. Briedi iecēla par 1. Daugavgrīvas latviešu strēlnieku pulka komandieri. Par piedalīšanos gandrīz visās kaujās Rīgas aizstāvēšanā apbalvots ar visu 3 šķiru Lāčplēša Kara ordeni. Apbalvots arī ar IV šķiras Jura krustu, Jura Zelta zobenu, IV šķiras Vladimira, II, III, IV šķiras Annas, II un III šķiras Staņislava ordeni. Pēc lielinieku apvērsuma apmetās uz dzīvi Maskavā, kur saistījās ar pretpadomju organizāciju „Dzimtenes un brīvības glābšanas savienība” un latviešu nacionālajām organizācijām. Vadīja sacelšanos pret lieliniekiem Ribinskas rajonā. 1918. gadā naktī no 27. uz 28. augustu Frīdrihu Briedi Maskavā Butirku cietumā nošāva kā „balto” kontrrevolucionārās kustības organizators.
Daugavpilī pie nama Baznīcas ielā 7 (tagad Strādnieku iela), kur atradās Dvinskas 99. Ivangorodas kājnieku pulka virsnieku klubs, 1935. gada 3. novembrī bija atklāta F. Brieža piemiņas plāksne. Tā bija izgatavota no bronzas (100 x 60 cm) ar pulkveža Brieža bareljefu un tekstu: “Šajā namā dzīvojis neaizmirstamais Tautas vadonis pulkvedis F. Briedis 1910.—1914.”. Tā tika atklāta 1935. gada 3. novembrī. Plāksne noņemta 1941. gadā.