Hover

Marinas Kapilovas izstāde “Sazaroto taku dārzs”

Marinas Kapilovas izstāde “Sazaroto taku dārzs”

Datums: 07.02.2020 - 12.04.2020

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Mihaila iela 3, Daugavpils


Marinas Kapilovas izstādei dots nosaukums “Sazaroto taku dārzs” par godu viņas iemīļotajam rakstniekam Horhem Luisam Borhesam un vienam no viņa skaistākajiem stāstiem ar identisku virsrakstu. 

 

“Romāna pārlasīšana apstiprināja šo teoriju. Jebkurā daiļdarbā personāžs, nonākot izvēles priekšā, izšķiras par vienu un atbīda malā citas iespējas. Cjū Pena samudžinātajā romānā varonis izšķiras – vienlaikus – par labu visām iespējām. Tādējādi viņš rada dažādas nākotnes, dažādus laikus, kas arī savukārt vairojas un sazarojas.”*

 

Tas ir gan epigrāfs, gan nosaukums, gan reliģija, gan dzīvesstils. Izstādes autore skaidri zina, ka nepaspēs visu, jo jebkura dzīve ir īsa, ja tiek dzīvots ar vērienu. Un, ja dzīves alkas neietilpst iemērītajā īsajā nogrieznī, viņa mēģina radīt savu bezgalību, pielasot tai aizvien jaunus slāņus. Tad jebkurā no dzīves bezgalīgajiem slāņiem var aizbēgt uz jebkuru no daudzajām debespusēm, kurās lūkojas tās daudzskaitlīgās acis.

 

Tas, kas ir ietilpis izstādē, ir mēģinājums notvert dažus fragmentus no daudzajām dzīvēm, kuras māksliniece izdzīvo tik daudzās dimensijās. Izvēle ir ļoti smaga apstākļos, kad gribas izraudzīties visu, tostarp vēl nepaveikto.

 

Marina Kapilova ir dzimusi un dzīvo Minskā. Absolvējusi Baltkrievijas Valsts teātra un mākslas institūta (šobrīd – Mākslas akadēmijas) dizaina nodaļu. Pati sevi sauc par “dizaineri – atkritēju”, jo, būdama pilnībā uzticīga iegūtās izglītības idejām, nekad nav strādājusi specialitātē. Par sev būtiskāko atzīst zīmēšanas prasmi un vienmēr vēlas zīmēt vēl labāk. Par savu labāko mākslas darbu uzskata meitu un ir daļēji sarūgtināta vienīgi par to, ka šis darbs ir radīts līdzautorībā.

 

Māksliniece ir aizvadījusi 18 personālizstādes Baltkrievijā, Itālijā un Vācijā. Viņas darbi ir atrodami muzeju un privātās kolekcijās Baltkrievijā, Vācijā, ASV, Itālijā, Lietuvā, Polijā, Krievijā, Nīderlandē un citās valstīs.

 

* Borhess, Horhe Luiss (2008). Sazaroto taku dārzs. Stāsti (74.-85. lpp.). Rīga: Jumava. Tulkojis Edvīns Raups.

 

Informācija:
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs