Hover

VALSTS PREZIDENTS EGILS LEVITS APMEKLĒJIS DAUGAVPILS NOVADU

 30.07.2019
VALSTS PREZIDENTS EGILS LEVITS APMEKLĒJIS DAUGAVPILS NOVADU

26. jūlijā Valsts prezidents Egils Levits apmeklējis Slutišķu sādžu – unikālu vecticībnieku tradicionālo ciemu piemēru Latgalē.

Prezidents tikās ar Daugavpils novada domes vadību, vietējiem iedzīvotājiem, kā arī iepazinās ar vecticībnieku dzīvesveidu pārgājiena laikā. Ekskursiju vadīja Slutišķu etnogrāfiskās vecticībnieku lauku sētas gide Ludmila Pimenova un Naujenes Novadpētniecības muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesņika.

Pēc ekskursijas visi tika aicināti pie galda nogaršot vietējos labumus. Īpaši prezidentam iepatikās gurķi ar medu.  Pēc degustācijas, Levita kungs pateicās par interesantu ekskursiju, saņēma piemiņas dāvanas un turpināja savu ceļu uz atpūtas bāzi “Virogna” lai tikties ar pasaules latviešu jauniešu 2×2 nometnes dalībniekiem.

FOTOGALERIJA

Slutišķu sādža atrodas Daugavas labā krasta terasē Markovas pilskalna pakājē. Vēstures avotos Slutiški kā ciems minēti jau 1785. gadā. Sādžā vērojamas slāvu tautu zemnieku mājokļu celšanas tradīcijas – taisnstūra guļbūves ēkas, nosegtas ar divslīpju vai četrslīpju jumtu. Māju apdares bagātinātas ar grezni apdarinātiem logiem, rotātām durvīm un zelmiņiem. Ornamentāli veidotās logu apmales un karnīzes gandrīz nevienā celtnē neatkārtojas, jo namdari, darinot logu rotājumus, vienmēr domāja par ēku individualitāti.

Sādžā atrodas restaurēta vecticībnieku lauku sēta, kurā šobrīd izvietojusies Naujenes novadpētniecības muzeja  etnogrāfiskā brīvdabas nodaļa, kas sastāv no divām ekspozīcijām: “Vecticībnieku dzīvojamās mājas”, kur var apskatīt raskoļņiku sarkano stūri ar lūgšanu tērpu, ikonām, ļestovku un grezniem rušņikiem, krievu krāsni, iepazīt vecticībnieku kultūru, sadzīvi un 20. gs. 1.puses darbarīku kolekcijas “Zirgvilkmes darbarīki Daugavpils novadā”. Slutišķu vecticībnieku lauku sēta ir vienīgais šāda veida muzeja objekts Latvijā.

Vairāk informācijas par Slutišķu sādžu un Vecticībnieku lauku sētu

 

https://www.daugavpilsnovads.lv/26-julija-valsts-prezidents-egils-levits-regionalaja-darba-vizite-ieradisies-daugavpils-novada/?fbclid=IwAR1lDrZivqxMsYhv_lILOYLgt_zl4mKADVUYULPhnpMnzlkC9QPmA7BBacU