Hover

Izstāde “Skats no loga” Daugavpils Tūrisma informācijas centra skatlogos

 17.07.2021
Izstāde “Skats no loga” Daugavpils Tūrisma informācijas centra skatlogos

Daugavpils pilsētas pašvaldības Tūrisma attīstības un informācijas aģentūra turpina izstāžu ciklu “Skats no loga” Daugavpils Tūrisma informācijas centra skatlogos. Šoreiz skatlogos Rīgas ielā 22a var aplūkot Baltijas autorleļļu meistaru ģildes lelles no Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājuma.

Autorleļļu kustība sāka strauji attīstīties 20. gadsimta vidū kā pretstats masveida produkcijai un vēlme meklēt jaunus radošus ceļus. No parastām, rūpnieciski ražotām lellēm autorlelles atšķiras ar to, ka ikviena lelle ir unikāla, vienā eksemplāra – ne velti angļu valodā tās pieņemts apzīmēt ar abreviatūru 00AK (one-of-a-kind). Galvenā “modes noteicēja” un izejmateriālu ražotāja autorleļļu jomā ir Japāna.

Autorlelles līdz pat vissīkākajām niansēm tiek darinātas ar rokām, ikvienam māksliniekam ir savs neatkārtojams rokraksts un tehnisko paņēmienu kopums. Tāpat autorlellēm piemīt savs raksturs, sava personība, noskaņojums, kas izpaužas sejā, mīmikā, kas parasti tiek pārkārtīgi smalki izstrādāta. Īpaši sarežģīti ir izveidot leļļu ausis un rokas. Katra autorlelle ir vesela dzīve, vesels stāsts. Ar šīm lellēm nerotaļājas – tās apbrīno, kolekcionē un aplūko kā mākslas darbus. Mākslinieki, veidojot lelles, izmanto visdažādākos materiālus un tehnikas.

Baltijas autorleļļu meistaru ģilde dibināta 2009. gada 6. aprīlī Rīgā. Tā ir starptautiskā nekomerciāla brīvprātīga apvienība. Ģildes sastāvā ir četru valstu pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas Federācijas Kaļiņingradas apgabala. Baltijas ģilde aktīvi piedalās starptautiskajās izstādes Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Spānijā, Čehijā, kā arī pastāvīgi sadarbojas ar dažādām izstāžu zālēm un muzejiem.

Baltijas valstu autorleļļu māksliniekiem ir savs īpašs stils. Tā pamatā ir lietišķās mākslas tradīcijas, kas guvušas augstu profesionālu un publikas vērtējumu. Dažādās Baltijas nacionālās skolas autorleļļu un rotaļlietu mākslā parāda visu to, kas tuvina un atšķir Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Kaļiņingradas apgabala kultūras.

Leļļu raibā pasaule – vienmēr ir realitātes un mūsu fantāziju atspoguļojums. Un, kā jau katrā mākslas veidā, meistara pārdzīvojumi atspoguļojas viņu darbos. Līdzīgi glezniecībai un grafikai lelles atklāj mums to radītāju ieceres un izjūtas. Autorleļļu pasaule ir radoša darbnīca, kurā veidojas neparasti tēli un dzimst brīnišķīgas būtnes

Pilsētas iedzīvotāji un viesi tiek aicināti doties pastaigā pa Daugavpili un aplūkot krāšņo  autorleļlu pasauli. Izstāde būs skatāma no 16. jūlija līdz 5. septembrim.

Informācija:
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs