Hover

Izstāde “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas”

Izstāde “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas”

Datums: 19.06.2021 - 22.08.2021

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Mihaila iela 3, Daugavpils


Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā ir sākusies jaunā izstāžu sezona, kurā spilgtām krāsām un dažādiem medijiem mākslinieki nododas gaismas krāsas izpētei.

 

Izstāde “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas” Rotko centrā ataino piecu mākslinieku veikumu gaismas krāsas izpētē. Neatkarīgi no izmantotā medija – vai nu tā būtu glezniecība, zīmējums, fotogrāfija, video, instalācija vai skulptūra – mākslas darbos novērojamie gaismas efekti, materiāli, krāsas piesātinājums un tonis, kā arī aplūkojamā tēma, mākslinieka iedvesmas avoti, pārstāvētais reģions un tā klimatiskie apstākļi neizbēgami iespaido skatītājam piedāvāto abstrakto tēlu risinājumu. Projektā pārstāvētos māksliniekus vieno uzticība abstrakcijai, ar ko tiek saprasta tīra krāsa un forma.

 

Kā raksta izstādes kuratores Daiena Bīla (ASV) un Barbara Bodāra (Francija): “Covid-19 pandēmija bija uz laiku apturējusi gan cilvēku, gan izstāžu ceļojumus, tāpēc tas, ka šie darbi nu ir skatāmi Rotko centrā, ir pamatots iemesls aplaudēt ekspozīcijā pārstāvēto mākslinieku un mūsu sadarbības partneru apņēmībai un profesionālismam. Utopiskais sapnis izveidot šo izstādi beidzot ir piepildījies. Gaismas stariem ceļojot ap zemeslodi, gaismas viļņu garums mainās, taču frekvence paliek nemainīga. Izstāde iemieso šīs gaismas īpašības un saved mūs kopā, lai mēs varētu novērtēt mākslas jaudu.”

 

Līdzīgi abstraktā ekspresionisma laika gleznotājiem (Marks Rotko, Bārnets Ņūmens, Jozefs Albers un Ādolfs Gotlībs) katrs no izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem ļaujas subjektīvām emociju izpausmēm caur spontānu jaunradi. Tādējādi izstādē iekļautie mūsdienu mākslinieki piedāvā skatītājam savas dziļi personīgās un drosmīgās interpretācijas par krāsas jēdzienu. Džūlija Volfa (Vašingtona, Kolumbijas apgabals, ASV) savā glezniecībā, iespiedgrafikā, zīmējumos un tēlnieciskos objektos nododas krāsas un formas, dabas dailes un bojāejas izpētei. Go Segava (Parīzes reģions, Francija) sāk ar gleznojumu uz divdimensiju virsmas un tad pāriet pie trīsdimensiju objekta, kas uzbur iluzoru priekšstatu par telpisku levitējošu skulptūru. Paskāls Fankonī (Izēsa, Francija) kopš 21. gadsimta pirmās desmitgades savās gleznās, zīmējumos, instalācijās un objektos izmanto četras pamatkrāsas ar augstu piesātinājuma pakāpi. Antons Ginzburgs (Ņujorka, ASV) caur mūziku, video un gaismu runā par dabu un tehnoloģijām, caurvijot īstenības mirkļus ar krāsu laukumu abstrakcijām. Īvs Ullenss (Brisele, Beļģija) pauž emocijas un nododas spontānu jūtu izpētei caur abstraktām fotogrāfijām, instalācijām, skulptūrām un dizaina objektiem.

 

Zīmīgi, ka Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ir sākumpunkts izstādes ceļojumam apkārt zemeslodei. Ekspozīcija Daugavpilī uzplaiksnī līdz 22. augustam, kad tā turpinās ceļu uz izstāžu zālēm Francijā un nākamgad – arī ASV.

 

Izstādes veidotāji:

Galerie Blue Square (ASV), L’Association Art, Architecture & Territoire (AAT) (Francija), Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (Latvija)

 

Pasākumu atbalsta:

Daugavpils pilsētas dome, Valsts Kulturkapitāla fonds, ASV vēstniecība Rīgā un SIA Axon Cable

 

Publicitātes foto:

Yves Ullens (Beļģija) Kvadrātveida variācija #1, hromogēniskā druka uz Diasec bāzes, 75 x 75 cm (x4), 2015;

Julie Wolfe (ASV) Stāsti 3, atrastas un dekonstruētas grāmatas, tērauds, guaša, tinte, 45 x 16,5 x 8 cm, 2018;

Anton Ginzburg (ASV) Ultraviolets, augstas izšķirtspējas video, skaņa, 2015;

Go Segawa (Francija) Melnais kubs sarkanajā, polikarbonāts, UV druka, laka, 22 x 22 x 22 cm, 2020;

Pascal Fancony (Francija) Instalācija, želatīna plēve, neona lampas, 200 x 250 x 300 cm, 2020.

Fotogrāfija no izstādes “Gaismas krāsa: Utopiskās abstrakcijas” Rotko centrā.

 

 

Informācija:

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs

www.rothkocenter.com