Hover

DOMĒ SKATĀMA PJOTRA LAVRENOVA GLEZNU PERSONĀLIZSTĀDE

DOMĒ SKATĀMA PJOTRA LAVRENOVA GLEZNU PERSONĀLIZSTĀDE

Datums: 17.01.2022

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils pilsētas dome, Kr.Valdemāra iela 1


17.janvārī Daugavpils pilsētas domes foajē (Kr.Valdemāra ielā 1) atklāta Daugavpils mākslinieka Pjotra Lavrenova personālizstāde “Romantiskais reālisms klusās dabas un ainavu darbos”.

 

P.Lavrenovs dzimis 1949.gadā Daugavpilī, vecticībnieku ģimenē. Viņa tēvsāk no Latgales vecticībniekiem, kas jau vairāk nekā 300 gadus dzīvo Maļinovas pagasta Rubenišķos (tag. – Augšdaugavas novads), bet māte – no Pleskavas tirgotājiem, kas emigrēja uz Latgali pēc 1917.gada traģiskajiem notikumiem.

 

Par sevi Pjotrs stāsta: «Gleznoju, cik sevi atceros. Mans pirmais pedagogs vēl pirmsskolas vecumā, tālajā 1954.gadā, bija krievu mākslinieks Jevģenijs Fjodorovs, kas vēl pirms 1917.gada revolūcijas absolvējis Pēterburgas mākslas akadēmiju. Viņš restaurēja ikonas, apgleznoja ikonostāzes, galvenokārt strādāja baznīcās, tāpēc nevarēja būt par pasniedzēju un sniedza tikai privātstundas, kas norisinājās viņa mājā iepretim Jaunbūves lūgšanu namam. Pie viņa mani aizveda tantes vīrs, kurš bija reģents Svēto Borisa un Gļeba baznīcā un draudzējās ar Fjodorovu.

Pēc tam bija pulciņi, gleznošanas studijas. Man paveicās ar pedagogiem. Viņi pieprasīja, lai gleznoju, pieturoties pie stingrās akadēmiskās metodes, kuras galvenais mērķis, pirmkārt, ir iemācīties labi zīmēt ar zīmuli. Saka, ka matemātika esot zinātņu karaliene, bet zīmējums ar zīmuli ir visu glezniecības stilu un virzienu pamats. Man mācīja: iemācīsies zīmēt – viegli apgūsi jebkuru glezniecības virzienu. Mani pedagogi un audzinātāji deva priekšroku tradicionālajam krievu reālismam.

Bērnībā un jaunības gados gleznoju ar eļļas krāsām un akvareļiem. Pirms kādiem 40 gadiem izmēģināju arī guašu. Iepatikās. Teorētiski zināju, ka guaša ļauj pielietot eļļas gleznošanas daudzslāņu tehniku. Guaša arī lieliski saglabājas. Sāku plaši izmantot šo materiālu ļoti prozaiska iemesla dēļ: 80.gados bija eļļas krāsu deficīts. Ar guašu var panākt gandrīz tādu pašu rezultātu, kā ar eļļas krāsām, taču tas ir daudz grūtāk izdarāms.

Ļoti gribēju iegūt augstāko māksliniecisko izglītību, taču dzīves ceļa izvēle bija pragmatiska, devu priekšroku tehniskajai izglītībai, jo nolēmu, ka inženiera dzīve ir stabilāka un paredzamāka. Absolvēju RTU, strādāju par inženieri „Elektroinstruments” rūpnīcā. Tomēr arī gleznošanu neesmu atmetis, cenšos zīmēt katru dienu.

Man patīk kopēt pazīstamo meistaru darbus, taču ne pilnībā, bet, piemēram, paņemot kādu sižetu, kompozīciju, un tālāk attīstot to pēc sava ieskata. Starp citu, kopēšana ir lielisks veids, kā savas prasmes var attīstīt mākslinieki amatieri”.

 

Pašlaik P.Lavrenovs strādā romantiskā reālisma stilā. Domē skatāmajā izstādē iekļauti darbi, kas tapuši no 1979.līdz 2021.ghadam. Apskatei jāpiesakās iepriekš, zvanot uz kādu no pašvaldības Informācijas biroja tālruņiem – 654 04399, 654 04344. Izstādes apmeklētājiem jāuzrāda derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

 

Informācija:
Daugavpils pilsētas dome