Hover

KRIŠJĀŅA BARONA GRĀMATA “MŪSU TĒVZEMES APRAKSTĪŠANA” LATGALES CENTRĀLĀS BIBLIOTĒKAS KRĀJUMĀ

 06.05.2021
KRIŠJĀŅA BARONA GRĀMATA “MŪSU TĒVZEMES APRAKSTĪŠANA” LATGALES CENTRĀLĀS BIBLIOTĒKAS KRĀJUMĀ

Latgales Centrālā bibliotēka no Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvo centru bezatlīdzības lietošanā ir saņēmusi atkārtoti izdoto Krišjāņa Barona un viņa laikabiedru – Krišjāņa Valdemāra un Jura Alunāna – 1859. gadā sarakstīto grāmatu “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”.

Izdevums ir unikāls, jo vienā grāmatā publicētas divas 19. gs. liecības par latviešu zemi un tautu – 1859. gadā izdotā grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti” un 1896. gadā īpaši caram Nikolajam II dāvināts latviešu mākslinieku albums.

Krišjāņa Barona, Jura Alunāna un Krišjāņa Valdemāra sarakstītā grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti” ir pirmā ģeogrāfijas grāmata latviešu valodā, kas izdota, lai izglītotu latviešu tautu par zemi, kurā tā dzīvo, par citām tautām, kas mūsu zemi apdzīvo, kā arī par dzimtās latviešu valodas vērtību un senumu pasaules valodu vidū.

Savukārt Krievijas impērijas caram Nikolajam II inaugurācijas dienā dāvinātais albums “Ainas no latviešu tautas dzīves” (1896) ir apliecinājums latviešu zemniekiem kā vērtībai pašai par sevi. Tas akcentē to ikdienas dzīvi un darbus, kas nepozicionē mūs kā kalpu tautu vai svešu kungu pakļautībā esošu zemi. Līdz šim vienkopus nepublicētajā albumā ir Vilhelma Purvīša, Jaņa Rozentāla, Ādama Alkšņa, Riharda Zariņa un citu mākslinieku darbi, un tas šobrīd glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

Izdevumā pievienoti arī zinātniski mūsdienu autoru komentāri un esejistiska tipa raksti par Krišjāņa Barona un viņa laikabiedru izdoto grāmatu, kā arī vēsturiska mūsdienu Latvijas teritorijas karte.

Grāmata “Mūsu tēvzemes aprakstīšana” ir pieejama Latgales Centrālajā bibliotēkā, kā arī divās tās filiālēs – Jaunbūves bibliotēkā un Piekrastes bibliotēkā.

Informācija:
Daugavpils pilsētas dome