Hover

Sergejs Civinskis

Sergejs Civinskis

Karikatūrists, lidotājs (1895-1941). Sergejs Civinskis dzimis 1895.gada 22.jūnijā Dvinskā (Daugavpils) poļu izcelsmes armijas virsnieka ģimenē. Viņš ieguva respektējamu militāru izglītību, absolvējot Pleskavas kadetu korpusu, Aleksandra karaskolu (1914), Gatčinas lidotāju skolu (1916) un Odesas augstākās pilotāžas skolu (1917). Veica daudzus kaujas lidojumus un, cik zināms, arī no Padomju Krievijas izbēdzis ar aeroplānu. Aktīvi nodarbojās ar sportu, bija cīkstonis, autobraucējs.

S. Civinskis bija mākslinieks autodidakts. Pirmās karikatūras viņš sāka publicēt Maskavas presē jau 1915.gadā. Atgriezies Latvijā, dzīvoja Rīgā un sadarbojās gan ar latviešu, gan krievu preses izdevumiem. Viņa uzmanības degpunktā bija politiskā skatuve, aktuālie starptautiskie un vietējie notikumi, politiķu personības. Latvijā S.Civinskis visilgstošāk (1929-1934) strādāja avīzē „Сегодня”, kā arī „Latvijas Sargā”, „Pēdējā Brīdī” un neskaitāmos humoristiski satīriskos izdevumos – „Rūgtās Drapes”, „Pūcesspieģelis”, „Sikspārnis”, „Svari” u.c., publicējot vairāk nekā 7500 karikatūras  un izmantojot pseidonīmus: Aviators, Zero, Civis.

1923. gadā Rīgā tika sarīkota viņa pirmā personālizstāde, 1927.gadā – vēl viena, 1931.gadā – nākamā. „Bet politiķu seju un figūru zīmēšana Civim ir vēl mīļāks sports kā lidošana un sacīkstes, kurām viņš ar aizraušanos nodevies,” teikts  albuma „Augstais simts” (1929) priekšvārdā. Šajā albumā mākslinieka skats kritiski izvērtējis katru no 100 Latvijas Saeimas deputātiem. 1931.gadā izdota viņa karikatūru grāmata par Padomju Savienību, 1933.gadā nāca klajā izdevums „Mūslaiku varoņi”, kur satīras smaile  bija vērsta pret PSRS un Vācijas „draudzīgajām” attiecībām.

Pēc 1934. gada 15.maija politiskā karikatūra presē tiek krasi ierobežota. Darba meklējumos Sergejs Civinskis devās uz Ameriku, kur savu talantu centās likt lietā komercreklāmas jomā, saņemot arī dažus nopietnākus piedāvājumus. Viņš izmēģināja roku vairākos ASV izdevumos, iepazīnās ar multiplikācijas filmu veidošanu, noformēja restorānu telpas, pēc Ļeva Baksta skicēm veidoja dekorācijas Mihaila Fokina baleta trupas grandiozajiem brīvdabas iestudējumiem. 1935.gada augustā – pēc vairāk nekā desmit mēnešu ilgas prombūtnes – Civis atgriezās Latvijā un 30.gadu beigās strādāja žurnālā „Для Вас” – zīmēja šaržus un rakstīja sporta reportāžas.

Kā bijušo cara armijas virsnieku 1940.gada oktobrī Sergeju Civinski apcietināja, viņš tika apsūdzēts spiegošanā un 1941.gada 30.jūlijā nošauts Lubjankas cietumā Maskavā.

Saistība ar Daugavpili:
Dzimis Daugavpilī.