Hover

Jehuda Pens

Jehuda Pens

Gleznotājs (1854 – 1937). Dzimis 1854. gada 24. maijā (5. jūnijā) Novoaleksandrovskā (Zarasi, Lietuva) nabadzīgā ebreju daudzbērnu ģimenē. 4 gadu vecumā palicis bez tēva. Jau bērnībā viņš parādīja savas spējas zīmēšanā: brīvajā laikā krāsoja burtus grāmatās, zīmēja vietējo reliģisko izdevumu titullapas, kā arī iedzīvotāju portretus. Ģimene Jehudas aizraušanos ar zīmēšanu neatbalstīja. Taču par apdāvināto zēnu uzzināja kāds attāls radinieks, un 1867. gada beigās J.Pens dodas uz Dinaburgu (Daugavpils) mācībās pie izkārtņu mākslinieka un pavada šeit 11 gadus. Dinaburgā viņš iepazīstas ar Pumpjansku ģimeni, kurā bieži viesojās pilsētas ievērojamākie mākslinieki. Kāds Pēterburgas Mākslas akadēmijas students, biežs Pumpjansku ģimenes viesis, mudināja Jehudu iestāties Mākslas akadēmijā.

1879. gadā J. Pens devās uz Pēterburgu, no 1880. g. līdz 1886. g. mācījās Mākslas akadēmijā. Pēc tam viņš darba meklējumos atgriezās Novoaleksandrovskā, Dvinskā, pēc tam pārcēlās uz Rīgu, kur iepazinās  ar baronu N. Korfu, kurš jauno mākslinieku ielūdz uz savu muižu netālu no Vitebskas (Baltkrievija). Muižā bieži ciemojās ievērojamie mākslinieki I. Repins, J. Klevers u.c. 1891. g. viņš pārcēlās uz Vitebsku un pēc gada atvēra pirmo privāto zīmēšanas un mākslas skolu, kura darbojās līdz 1919. gadam.

J. Pens bija pirmais profesionālais ebreju izcelsmes mākslinieks. Viņa skolnieku vidū bija tādi ievērojami gleznotāji kā Marks Šagāls, Iļja Mazels, Josifs Cadkins, Jefims Miņins, Solomons Judovins u.c.

1927. g. Vitebskā tika atzīmēta mākslinieka darbības 30 gadu jubileja. J. Penam piešķīra Nopelniem bagātā ebreju mākslinieka goda nosaukumu.

1937. gada 1. marta naktī mākslinieks traģiski gāja bojā, nāves apstākļi vēl līdz šim laikam nav noskaidroti. Pēc J. Pena nāves Vitebskā tika izveidota viņa gleznu galerija. Viņa darbi atrodas arī Baltkrievijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā Minskā.

J. Pens profesionālās glezniecības manierē saglabājis primitīvam māksliniekam raksturīgo dzīvīgumu – tas ir naivi sirsnīgais, optimistiskās dzīves modelis. Viņš ir zīmējis portretus – klasiskus, reālistiskus, nosvērtus un apgarotus – veco skroderi, aklu veču, kurpnieku u.c.

Saistība ar Daugavpili: 11 gadus mācījies un strādājis Dinaburgā (Daugavpilī) pie izkārtņu mākslinieka.