Hover

MEČISLAVA CAUNES FOTOGRĀFIJU IZSTĀDE “ZEM DAUGAVPILS DEBESĪM”

MEČISLAVA CAUNES FOTOGRĀFIJU IZSTĀDE “ZEM DAUGAVPILS DEBESĪM”

Datums: 10.02.2023 - 10.04.2023

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Rīgas iela 8, Daugavpils


10. februārī plkst. 15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā tiks atklāta Mečislava Caunes fotogrāfiju izstāde “Zem Daugavpils debesīm”.

 

Ilggadējs kultūras darbinieks, fotogrāfs un kinoamatieris Mečislavs Caune (1932) dzimis Daugavpils apriņķa Ūdrīšu pagastā Stašānos. Lielākā viņa dzīves un darba gadu ir aizritējuši Daugavpilī. Šajā pilsētā aizsākās arī viņa aizraušanās ar fotografēšanu. Vēl skolas gados mātei esot izprasījis nopirkt fotoaparātu, kad pie kaimiņu puikas pamanījis tam laikam moderno un samērā reto ierīci.  Ar fotoaparātu “Lubitel” sāka pilnveidot savas prasmes. Fotografēšanas apguves procesā, izgājis cauri visam – no melnbalto fotogrāfiju attīstīšanas mājās, nelielā istabiņā, bez atbilstošām iekārtām: šķīvjos, bļodiņās, līdz nelielai studijai Pionieru namā, kur no 1964. gada vadīja kinoamatieru pulciņu. Līdztekus kinoamatiera un muzikālā pavadītāja darbam deju kolektīvā “Orions”, Mečislavs turpināja interesēties par fotografēšanu. Brīvajā laikā fotografēja dabu, Daugavpils pilsētvides objektus, kas tika fotografēti no cita rakursa, nekā mēs pieraduši to redzēt. Melnbaltajās fotogrāfijās iemūžināta ģimene, draugi, deju kolektīva dalībnieki svētku un atpūtas brīžos. Tas arī pamudināja Mečislavu Cauni pievērsties fotoportretiem.

 

Izstādē “Zem Daugavpils debesīm” būs skatāmas fotogrāfijas no 1970. gadu sākuma ar Daugavpils mākslinieku grupas fotoportretu sēriju katalogam “Daugavpils mākslinieku darbu izstādes” un kultūras darbinieku portretiem, ar ko Mečislavam Caunem ir izdevies atklāt viņu personību, raksturu, emocionālo un garīgo izpausmi. Daudziem no šiem darbiem šodien ir kultūrvēsturiska nozīme un tie glabājās Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja krājumā. Izstādē apskatāma būs arī bērnu – Daugavpils pirmsskolas un jaunāko klašu skolēnu fotoportretu sērija, kas tapusi 1970. gadu beigās. Tā izpaužas ar nesamākslotu sirsnību un pozitīvām bērnu emocijām.

 

Pēdējo trīs gadu laikā M. Caune iemūžinājis mūsu pilsētas debesis un panorāmas skatus. Mākslinieks ir notvēris neatvairāmas mākoņu ainavas un krāsas debesīs. Krāsainajās fotogrāfijas ir caurvītas ar siltiem saules stariem, izteiksmīgiem koku galotņu siluetiem un mākoņu daudzveidību.

 

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā Mečislava Caunes fotogrāfiju izstāde būs apskatāma līdz 10. aprīlim.

 

Informācija: 
Līga Rudzīte-Besakirska
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja
komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
liga.rudzite@daugavpils.lv
tālr.: 20203713
www.dnmm.lv