Hover

Jefrosinija Leles gleznu personālizstāde “Gaišais ceļš uz sevi”

Jefrosinija Leles gleznu personālizstāde “Gaišais ceļš uz sevi”

Datums: 31.05.2019 - 16.08.2019

Laiks: 00:00

Norises vieta: Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs, Alejas iela 68-1A, Daugavpils


Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā ir skatāma gleznu personālizstāde “Gaišais ceļš uz sevi”, kuras autore ir Jefrosinija Lele – Baltkrievu kultūras centra mākslas studijas “Kolorītā pasaule”, Latgales brīvo mākslinieku asociācijas, Baltkrievu kultūrizglītības biedrības “Uzdim” biedre.

 

Jefrosinija Lele ir dzimusi Baltkrievijā. Visa bērnība tika aizvadīta baltkrievu ciematā, starp nezināmo, bet tik sirdij mīļo dabu, kas ir atstājusi neizmērojamas pēdas uz smalko radošumu un vēl joprojām atspoguļojas mākslinieces gleznās. Tālajos 1960-tajos gados, mākslinieces ģimene pārcēlās dzīvot uz Latviju.

 

J.Lelei jau bērnībā patika zīmēt, tā piedalījās skolas izstādēs, noformēja sienas avīzes. Pieaugusī dzīve aizbīdīja hobiju uz aizmugures plānu. Strādāja par dzelzceļa operatori un tikai pirms došanās pensijā atcerējās par aizraušanos un tajā pilnībā iedziļinājās. Glezniecību apguva patstāvīgi, izzinot speciālo literatūru un slavenu mākslinieku darbus. Milzīgu ietekmi uz viņu, kā mākslinieci, izrādīja sava amata profesionālis, zīmēšanas skolotājs. Un visspēcīgāko iespaidu, ar savām jūras ainavām, atstāja krievu mākslas skolas pārstāvis Ivans Aivazovskis. Jefrosiniju Leli jau bērnībā bija pakļāvusi jūra. Viņas pirmās atmiņas par jūru bija saistītas ar skolas ekskursiju uz Rīgas jūras līci. Satraukums un bijība pret jūru, neatstāj viņu vēl pat šodien; tieši tāpēc daudzas viņas gleznas ir saistītas ar jūras tematiku un ieņēma atsevišķu vietu izstādē, kura sastāv no 35 gleznām. Ekspozīcijā Jefrosinija Lele iekļāva arī Baltkrievijas un Latgales dabas ainavas, attēlotas dažādos gadalaikos. Mākslas darbi tika izpildīti romantisma stilā un gleznoti eļļas tehnikā; ir jūtams, ka māksliniece glezno ar milzīgu patiku un prieku, tajās ieliekot visu savu dvēseli.

 

Komentējot savu radošo daiļradi, Jefrosinija Lele, ar nelielu uztraukumu, kurš mijās ar prieku, atzīmēja, ka katram cilvēkam ir sava iekšējā gaisma, talants un savs ceļš. Gleznas veidošanu viņa salīdzina ar bērna rašanos pasaulē. Katrs darbs ir dziļi pietuvināts sirdij, pārpildīts ar emocijām un pārdzīvojumiem, katrā ir ielikts milzīgs darbs un rūpes. Kā pierādījums šiem vārdiem – atklātas 10 personālizstādes un mākslinieku kopīgās izstādes.

 

Jefrosinijas Leles gleznu izstāde “Gaišais ceļš uz sevi” būs apskatāma līdz 16. augustam Baltkrievu kultūras centrā, Alejas ielā 68-1A, darba dienās no plkst. 9.00 līdz 17.00.

 

Ieeja bezmaksas.

Vairāk informācijas:
+371 29811969, +371 65424695, marija.pometjko@inbox.lv