Hover

Andrejam Pumpuram 180. Piemiņas pasākumi Daugavpilī

Andrejam Pumpuram 180. Piemiņas pasākumi Daugavpilī

Datums: 20.09.2021 - 30.11.2021

Laiks: 10:00 - 18:00

Norises vieta: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Rīgas iela 8, Daugavpils


Andrejam Pumpuram 180. Piemiņas pasākumi Daugavpilī

 

22. septembrī vienam no spilgtākajām personībām latviešu kultūras vēsturē – tautas atmodas darbiniekam, karavīram, ievērojamam latviešu 19. gadsimta dzejniekam un spilgtam tautiskā romantisma pārstāvim Andrejam Pumpuram aprit 180 gadi.

 

Ar Daugavpili ir saistīti dzejnieka mūža pēdējie seši gadi. 1896. gadā A. Pumpurs ar ģimeni pārcēlās uz dzīvi Daugavpilī, kur strādāja kara intendantūrā – iestādē, kas apgādāja armiju ar mantām un nodrošināja armijas sūtījums uz citām valstīm. Daugavpilī viņš ir ieguldījis savu darbu latviskās kultūras un nacionālās pašapziņas veidošanā, bija viens no Latviešu biedrības dibināšanas iniciatoriem.

 

1929. Pumpurs apbedīts Rīgā Lielajos kapos. 1929. gadā dzejnieka kapa vietā uzstādīts Kārļa Zāles veidots piemineklis, kura mets ir apskatāms Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijā. Daugavpilī Andreja Pumpura vārdā nosaukta iela un skvērs, kurā uzstādīts dzejnieka krūšutēls.

 

Lai godinātu un pieminētu dzejnieku, Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs sagatavoja ceļojošo izstādi “Andrejs Pumpurs”. Izstāde apskatāma no 20. septembra līdz 30. novembrim muzejā, Rīgas ielā 8.

 

Bet Andreja Pumpura dzimšanas dienā, 22. septembrī, plkst. 11.00 pie mājas, kurā viņš strādāja Daugavpilī, A. Pumpura ielā 99, tiks atklāta dzejniekam veltīta piemiņas plāksne. Plāksnes izgatavošanas idejas autors ir Daugavpils Latviešu biedrība. Piemiņas plāksne tapa ar Daugavpils pilsētas domes sabiedrisko organizāciju atbalsta fonda finansiālu atbalstu, un tās autors ir R. Gibovskis.

 

Daugavpils Latviešu biedrība pateicas visiem, kas atbalstīja un palīdzēja īstenot ieceri par piemiņas plāksnes uzstādīšanu A. Pumpuram un par vēl vienas nozīmīgas vēsturiskas vietas izveidi Daugavpilī.

 

Pasākumus rīko Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Daugavpils Latviešu biedrība sadarbībā ar Daugavpils pilsētas domi, Daugavpils kultūras pārvaldi un Vienības namu.

 

Informācija:
Daugavpils pilsētas dome