Hover
Datums: 02.09.2022 - 20.10.2022
Laiks:
Norises vieta: Tradīciju māja, Rīgas iela 22A (ieeja no Saules ielas puses), Daugavpils
 
Vienības nama Tradīciju mājā (Rīgas ielā 22a, Daugavpilī (ieeja no Saules ielas puses)) 2. septembrī plkst. 12.30  tiks atklāta Viktora Kuhaļska personālizstāde “Dabas krāsas klūgās”. Viktors Kuhaļskis ir unikāls sava amata lietpratējs, kurš jau gandrīz pusgadsimtu savu klūgu pīšanas arodu attīsta, pilnveido un nodod citiem.
Savā ilgajā darbības laikā ir vadījis klūgu pīšanas kursus Krāslavā, Alūksnē, Preiļos un Daugavpils novadā. Meistara amata prasmes ir godalgotas atzinības rakstiem, medaļām, diplomiem. 2012. gadā Latvijas Dziesmu un deju svētkos TLMS “Klūga” tikusi atzīta kā labākā starp lietišķās mākslas studijām darba organizācijas, izstāžu rīkošanas un dalībnieku skaita ziņā.
Izstādē skatāmie darbi aptver visus Viktora Kuhaļska radošā darba periodus sākot no agrīnajiem darbiem līdz mūsdienām. Tie ir neatkārtojami autora meistarību apliecinoši darinājumi paša izkoptās pīšanas un klūgu krāsošanas tehnikās. Pēdējā laikā meistars kombinē paša gatavotu koka priekšmetu sagataves ar pinumu vai pat kokā iestrādājot dzintaru, kas ir autora tehnoloģiskais izgudrojums.
Viktors atzīst, ka daudz laika paiet arī materiāla sagatavošanai, kam ir jāpievērš liela uzmanība. Liela nozīme ir visam – gan gadalaikam, gan mēness fāzei, kad tiek ievākts klūgu materiāls. Darba procesā viņš ir atklājis daudzas klūgu apstrādes metodes un ieviesis tās savos darinājumos. Viena no tām ir klūgu krāsošana ar dabīgām krāsvielām zaļos, rozā, violetos, melnos un tradicionāli brūnganos toņos. 90. gadu beigās, kad Latgales dienu ietvaros Rīgā toreizējā galvenā Daugavpils māksliniece Silva Linarte ieminējās, ka pinumus varētu nokrāsot, ideja likās gandrīz neiespējama. Bet pēc kāda laika meistars sāka eksperimentēt ar dažādām dabas krāsvielām, lai dabūtu interesantus un paliekošus toņus. Viktora meita, zinot tēva jauno aizraušanos, dažādas garšvielas, tējas un mālus esot vedusi pat no tālās Peru.
Viktors Kuhaļskis ir ne tikai klūgu pinējs, bet arī labs pedagogs un arī psihologs, jo klūgu pīšana ir ilgs, darbietilpīgs process, kurā liela nozīme ir cilvēciskajiem dotumiem – darbā nepieciešama liela pacietība, lēnprātība. Kā studijas vadītājs Viktors atzīst, “svarīgi ir ne tikai kopā strādāt, bet arī valdīt savas emocijas”.
Izstādes atklāšana notiks 2. septembrī plkst. 12.30 Vienības nama Tradīciju mājā Rīgas ielā 22a, Daugavpilī (ieeja no Saules ielas puses).

Izstāde būs skatāma no 2. septembra līdz 20. oktobrim katru darba dienu no plkst. 16.00 līdz 18.00.

Pasākuma laikā var notikt filmēšana un fotografēšana, iegūtie foto un videomateriāli var tikt publicēti. Informācija: www.vienibasnams.lv