Hover

Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas

 13.06.2019
Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas

Daugavpils novada Višķos jau otro gadu aizvadīts LATVJU PIRTS UN ZĀĻU FESTIVĀLS 2019 – latvisko sajūtu brīvdienas Latgalē, kas ir lielākie pirtnieku un ārstniecības augu vācēju svētki Latvijā.

Festivāls trīs dienu garumā vienkopus pulcēja Jelgavas, Ozolnieku, Gulbenes, Daugavpils, Ilūkstes un citu novadu pirtniekus, zāļu un ārstniecības augu vācējus un stādu audzētājus, vietējos mājražotājus, amatniekus, un citus jomas profesionāļus.

Pasākumā ikvienam interesentam, kam tuvs ir latvisks, veselīgs dzīvesveids caur pirti un saikni ar dabu pļavā, mežā un dārzā, bija iespēja paplašināt savas zināšanas kādā no informatīvajām lekcijām un meistarklasēm, kuras vadīja vairāk kā 30 savas jomas meistari.
Tāpat, bija iespēja arī individuāli baudīt pirtnieku, masieru un veselības praktiķu demonstrējumus kādā no pirtiņām. Veldzējošā Luknas ezera ūdens klātbūtne lieliski papildināja pirts meistaru vadītos rituālus.

Augu mīļi un dārziņu īpašnieki pulcējās, lai uzzinātu par vīnogu, zemeņu, alvejas, citronliānu, irbeņu, vībotņu, ievu, lupstāju, plūškoka, biškrēsliņu un daudzu citu augu vibrācijām un vēstījumu, pareizu audzēšanu, ievākšanu, sagatavošanu un izmantošanu cilvēka spēkam un labsajūtai. Par augiem stāstīja dārzniece un mežkundze Zaiga Graudiņa, dārzkope Jana Drēviņa, Stādu audzētāju biedrības vadītājs Andrejs Vītoliņš, zāļu tēju audzētājs un ražotājs Ivars Geiba, SPA meistare, aromterapeite Kristīne Stašulāne, Inta Silava un Santa Āmane, Māris Šermuks, Atvars Aniņš.

Ķermeņa un gara labsajūta tika veicināta rīta vingrošanas un ķermeņa pamodināšanas nodarbībās terapeita un sporta ārsta Jāņa Kaļāna un veselīga dzīvesveida praktiķes Ineses Ziņģītes vadībā. Attīstošas apzināšanās nodarbības vadīja zintnieks Ivo Puriņš, par laika izpratni stāstīja šamanis Lauris Daņilovs, cilvēka biolauka aizsardzības un enerģētikas saglabāšanas meistarklasi vadīja pirts vecmeistars Miervaldis Kaļāns, ķermeņa attīrīšanu bija iespējams veikt kopā ar bramani Igoru Stepanovu. Izglītojošu lekciju “Sovu zeimi meklejūt” vadīja Dr.philol. Ilga Šuplinska.

Pirts zināšanās dalījās vairāki pirts un Spa meistari – Ināra Viļķina, Lienīte Vītiņa Zustrupa, Santa Matveja, Laila Sējāne, Ivita Pičukane un Vilnis Lejnieks, Jānis Zustrups, farmaceite Agrita Gailīte. Par augiem, kas masē un vibrācijas iedarbību uz veselību stāstīja pirts vecmeistars Romualds Lamsters, ar netradicionālām pirts slotām iepazīstināja augu eksperts Guntis Vītoliņš. Receptes un tradīcijas dziedniecībai pirtī demonstrēja zāļu sieva Līga Reitere, tāpat pavasara un vasaras augus dziednieciskās ziedēs – ziedare Gita Usāne, Līgo laika augus pirts skrubīšos – meistare Dzintra Abarone, biškopības produktus pirtij un veselībai – bitenieks Guntars Melnis. Par nezālēm spēkam stāstīja ēterisko eļļu ražotāja Solvita Kūna.

Festivāla laikā izskanēja vairāki noskaņām bagāti koncerti – pasākumu atklāja un pavardu iekūra Ambeļu kultūras nama folkloras kopa “Speiga”, pirmās dienas vakarā mūziķa Kārļa Rudras Jirgena rāmu un meditatīvu kokles melodiju pavadībā notika sarunas pie ugunskura, tika veikti uguns rituāli, drosmīgākie piedalījās ogļu mīšanā bramaņa Igora Stepanova vadībā. Sestdienas vakarā uz skatuves kāpa un tradicionālos tautas mūzikas motīvos iešūpoja latviešu postfolkloras kustības aizsācēji un līderi – grupa “Iļģi”, pēc tam skatītājus dančos ieveda Daugavpils novada folkloras kopa “Drybini”.

 

LATVJU PIRTS UN ZĀĻU FESTIVĀLU organizēja biedrība “Lauku partnerība “Lielupe”, Daugavpils un Ilūkstes novadu partnerība “Kaimiņi” un biedrība “Sateka”, sadarbībā ar biedrību “Latvju pirts un SPA asociācija”, Daugavpils novada pašvaldību un Višķu pagasta pārvaldi.
Festivāls ir Leader starpvalstu sadarbības projekta “Dabas spēks un pirts tradīcijas – sev, ģimenei un biznesam!” pasākums. Projekts “Dabas spēks un pirts tradīcijas – sev, ģimenei un biznesam” (18-00-A019.333-000006) tiek īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.—2020. gadam pasākuma “Starpteritoriālā un starpvalstu sadarbība” ietvaros.

Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas
Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas
Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas
Latvju pirts un zāļu festivāls 2019 ceļ godā pirts tradīcijas