Pēc vairāku gadu pārtraukuma šogad Līksnā atkal atgriezās latgaliešu mūzikas festivāls “Muzykys Skrytuļs”, kurš, spītējot lietainajam laikam, spēja pulcināt kuplā pulkā gan mūziķus, gan skatītājus.
Festivāls “Muzykys Skrytuļs” ir unikāls, nekomerciāls divu dienu kultūras notikums, kura centrā ir latgaliskā identitāte, valoda un mūzika. Tas aizsākās 2005. gadā Līksnā un ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem latgaliskās mūzikas un mākslas pasākumiem Latgalē, kas veicina latgaliešu valodas un kultūras saglabāšanu un attīstību caur mūsdienu mūziku un mākslinieciskām izpausmēm.
“Šis ir apliecinājums tam, ka mēs Augšdaugavas novadā mīlam latgaliešu mūziku, dejas un valodu. Man liels prieks, ka šāds festivāls ir atjaunots pēc astoņu gadu pārtraukuma. Tā ir mūsu novada atpazīstamība. Tas ir zīmols Latgalē, kas asociējas ar mūsu novadu. Domāju, ka šī tradīcija ir atdzīvināta un festivālam jānotiek katru gadu,” teica Augšdaugavas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vitālijs Aizbalts.
Šogad festivāls svin 9 gadu jubileju un notika ar devīzi “Kruot var na tikai naudu”. Kopš 2005. gada, kad notika pirmais latgaliešu mūzikas festivāls, tradīcija tika turpināta 2006., 2007., 2011., 2014., 2016. un 2018. gadā, bet 2020. gadā pandēmijas dēļ festivāls notika digitāli. Katrā festivālā muzicēja vismaz 30 mūziķi un to apvienības, kopā ap 300 muzikanti.
Pateicoties biedrības ”Mūsu Līksnai” iniciatīvai, festivāls šogad atgriezies Līksnā. “Biedrībai ienāca prātā doma atjaunot šo tradīciju, mums tagad ir spēcīga komanda un darbaspēks, mēs to visu varam izdarīt. Mums ir ļoti atsaucīga Līksnas pagasta pārvalde. Festivāls izdevās ļoti jaudīgs, mūziķi bija ļoti atsaucīgi, paši izteica vēlmi piedalīties. Šogad ir ļoti daudzas interesantas lietas bērniem, ko viņi var darīt, puzle, lielformāta spēles. Arī mākslas plenērs, kura laikā tika apgleznots traktors,” teica biedrības valdes priekšsēdētāja Ieva Kudiņa.
Festivāls sākās 19. jūlijā ar Līksnas volejbola turnīru. Bet jau pēcpusdienā sākās plaša koncertprogramma uz divām skatuvēm. Muižas parka teritorijā Skrytuli iegrieza 23 mūzikas grupas, vairāk nekā 200 mākslinieki- Sovvaļnīks, Ūga, Bruolāns, Jezups i Muosys, Staiguļi, Gandreiž 10nīkā, Fuck’n’turīs, Arņs Slobožaņins i Daugovpiļs tymsizylais kors, Lūznovys kadriļs, Vinsents Kūkojs, Stage On, Skonai, Dedze un Co, Dyrbyni, Amanda Lapa, VPDK “Daugaveņa”, Trio Bille, Vysu voi nadaudz, Marysana, Bruoli i Muosys, Reibums, Projekts ”Vuordi” un citi.
Paralēli koncertiem notika plenērs “Muokslys Skrytuļs”, kurā mākslinieciskās performances veidoja Terēze Juškus, Guna Soma, Inese Minova, Gļebs Vronskis, Oksana Vronska, Dāvis Vaivads, Reina Semule. Mākslinieki kopīgi veidoja sešas gleznas, kas ataino Līksnas ainavu 360 grādu rādiusā, paralēli tika apgleznots līksnieša Valda Kudiņa traktors, kas kļuva par neparastu mākslas darbu un turpina doties savās ierastajās darba gaitās. Jāpiebilst, ka “Muokslys Skrytuļs” tiek organizēts šī pasākuma ietvaros jau kopš 2007.gada.
Festivāla laikā darbojās bērnu pilsētiņa, Līksnas tirdziņš, kalēja Egdara Vronska darbnīca un citas aktivitātes. Atmosfēru ierūcināja moto klubs ”Old School Mc Dinaburg”.
Biedrības aktīviste Gunta Mežule teic, ka festivāls notika, pateicoties atsaucīgiem cilvēkiem, kas iesaistījās un palīdzēja. “Mēs šajā reizē sapratām, ka latgaliešu grupu ir ļoti daudz. Un tas ir tiešām kruta! Mēs arī sapratām, ka vajadzēja organizēt trīs dienu festivālu, lai varētu piedalīties visas grupas. Tad folkloru varētu likt piektdienā, jo folkloras grupu ir ļoti daudz. Pašlaik divu dienu griezumā ir gan folklora, gan reps, hiphops, roks, metāls un koris.” Gunta teic, ka festivāls ir ne tikai Līksnas, bet visa Augšdaugavas novada simbols, jo te koncentrējas viss novads un Latgale. “Biedrībai šis festivāls ir liels izaicinājums, jo ne visiem ir pieredze festivāla rīkošanā. Taču mēs esam rūdīti, un galvenais ir sadalīt jomas, kas par ko atbild. Tad tie zobratiņi griežas un viss sanāk.” Gunta domā, ka festivālu varētu organizēt regulāri. Nākamais būs desmitais – jubilejas festivāls, taču pagaidām esot grūti pateikt, kad tieši tas notiks, jo tas atkarīgs no mūziķu vēlmes satikties un uzspēlēt Līksnā, kā arī no finansējuma.
“Cik forši, ka ir tāda aktīva biedrība, kas iesaistās pagasta dzīvē un ir uzņēmusies lielo misiju pasākuma organizēšanā. Mēs kā pagasts atbalstām un esam izveidojuši ļoti veiksmīgu sadarbību. Biedrība ir devusi lielu ieguldījumu kopienas iedzīvināšanā, mēs to ļoti novērtējam. Mūzikas festivālā mēs skanam, mēs esam, tas ir forši būt daļai no latgaliskās kultūras, tas ir pierādījums tam, ka mēs rūpējamies par savu kultūru, ka līksnieši ir aktīvi un dara šo vietu interesantu tiem, kas brauc ciemos,” saka Līksnas apvienības pārvaldes vadītāja Ingūna Novicka.
Festivālu apmeklēja Ligita Šteina no Siguldas novada, kuru līksnieši sauc par labo feju. Līksna ir Ligitas dzimtais pagasts, kuru viņa atbalsta jau daudzus gadus, pati sarūpē un atved dažādas mantas trūcīgajiem pagasta iedzīvotājiem. “Es visu mūžu nodarbojos ar labdarību, man nav nekādas labdarības organizācijas, tikko ir lieka nauda kabatā, tā laižu uz šejieni. Līksna ļoti atdzimst, man liels prieks, ka Līksnas skola sāk dzīvot, arī tur es palīdzu. Ja man ir iespēja, cenšos visiem palīdzēt, šoreiz esmu atvedusi pārtiku trūcīgām ģimenēm,” teic Ligita.
Festivāls noslēdzās 20. jūlijā ar Dievkalpojumu Līksnas baznīcā un Augšdaugavas novada kultūras centra “Vārpa” jauktā kora “Latgale” koncertu.
Festivālu organizēja biedrība ”Mūsu Līksnai”, Augšdaugavas novada pašvaldība ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un biedrības “Latgales reģiona attīstības aģentūra” piešķirto atbalstu.
Teksts: Inese Minova
Foto: Inese Minova, Māra Multiņa