Hover

Konference “Baltkrievu lasījumi” – jauna tradīcija dzimtās valodas dienai

Konference “Baltkrievu lasījumi” – jauna tradīcija dzimtās valodas dienai

Datums: 21.02.2020

Laiks: 10:00

Norises vieta: Baltkrievu kultūras centrs (Alejas iela 68-1A)


2020.gada 21.februārī Daugavpils Baltkrievu kultūras centrā (BKC) pirmo reizi notiks starptautiskā konference “Baltkrievu lasījumi”, kurā piedalīsies zinātnieki un pētnieki no Latvijas un Baltkrievijas. Jauna formāta pasākums ir veltīts Starptautiskajai dzimtās valodas dienai.

Konferences “Baltkrievu lasījumi” mērķis ir Latvijas un Baltkrievijas kultūras sakaru un baltkrievu diasporas Latvijā vēstures izzināšana, sakaru nostiprināšana ar zinātniekiem un pētniekiem, kuri strādā šajos virzienos.

Zinātnieku tēmas būs interesantas plašam klausītāju lokam. Dažādi fakti, piemēram, ka latgaliešu ābecei ir baltkrievu saknes un, ka baltkrievu ābeci drukāja Latvijā, būs atspoguļoti tēmās, kuras ir piedavātas konferencē.  Baltkrievijas Nacionālās bibliotēkas ģenerāldirektora vietnieks Alesj Suša stāstīs par to un par citiem faktiem. Bet Daugavpils Universitātes profesore Irēna Saleniece vēstīs par baltkrievu skolu izglītības sistēmu starpkara periodā Latvijā. Klausītāji atklās sev citu Raini – kā baltkrievu kultūras aizstāvi; uzzinās par baltkrievu ikdienas dzīves aspektiem kara laikā, un ko rakstīja okupācijas prese; kā arī par baltkrievu un latviešu kultūras dialogu – arhetipos, migrācijā, reliģijā, izglītībā.

Tā kā konference notiks Starptautiskās dzimtās valodas dienā, visiem Daugavpils iedzīvotājiem un apmekletājiem būs iespēja atcerēties baltkrievu valodu un kultūru. Konferencē online formātā piedalīsies Jankas Kupalas Rīgas baltkrievu pamatskola, F.Skorinas Viļņas baltkrievu ģimnāzija un Daugavpils Baltkrievu kultūras centrs, kopā ar diplomātiem. Video stunda sāksies plkst. 13.00. Visi interesenti tiek aicināti pievenoties.

Visas konferences laikā strādās Polockas grupa ar animācijas programmu “Pie grāmatu iespiedēja”. Katrs varēs izveidot zīmējuma nospiedumu, kā senos laikos to darīja tipogrāfiju darbinieki.

Konferencē notiks ceļojošās literārās izstādes atklāšana, kas ir veltīta Vladimira Korotkeviča (1930-1984) daiļradei. Šī izstāde ir no Valsts baltkrievu literatūras vēstures muzeja fondiem (Minska), ar kuru BKC ir parakstīta sadarbības vienošanās. Rakstnieks mīlēja ciemoties Latvijā, kur dzīvoja viņa draugi, tāpēc veltīja šai valstij “Dzintara pasakas”. Konferences laikā tiks izsludināts bērnu zīmējumu konkurss, kas notiks konferencē “Baltkrievu lasījumi”, bet konkursa noslēgums, apbalvošana un zīmējumu izstādes atklāšana notiks novembrī, veltot to baltkrievu literatūras klasiķa V.Korotkeviča 90.gadadienai. Konferenci “Baltkrievu lasījumi” noslēgs koncerta izstādes bloks (sākums plkst. 17.30).

Koncertprogrammā piedalīsies teātra studija “Pauļinka” ar teātra etīdi, dziesmas skanēs ansambļu “Kupaļinka”, “Praļeski”, “Spadčina” izpildījumā.

Pasākuma laikā tiek veikta fotografēšana un filmēšana.