Hover

Izstāde “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī”

Izstāde “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī”

Datums: 01.02.2023 - 31.12.2023

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs, Rīgas iela 8, Daugavpils


No 1. februāra līdz gada izskaņai Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā skatāma izstāde “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī”, kas veltīta Nikolaja Poļakova radītajam tēlam Koko.

Nikolajs Poļakovs dzimis 1900. gada 5. oktobrī Dvinskā vietējā teātra kalpotāju ģimenē. Viņa tēvs bija butafors, bet māte – šuvēja. Nikolajs jau bērnībā iepazina mākslinieku un aktieru dzīvi. Zēnam agri nācās pašam pelnīt iztiku – viņš pilsētas pagalmos leijerkastes pavadībā dziedāja krievu romances. 14 gadu vecumā Nikolajs aizbēdzis no mājām un pievienojies ceļojošam cirkam. Viņš strādājis manēžā kā pazīstamā krievu cirka mākslinieka Vitālija Lazarenko palīgs, vēlāk Nikolajs tika uzņemts Rūdolfa Trucci cirka trupā, kas strādājusi Krievijā. Šeit viņš apguva akrobātikas un jāšanas mākslu, iemācījās strādāt uz trapeces. Braukājot pa Krievijas provinces pilsētiņām, uzstājoties un izklaidējot publiku, Nikolajs atklāja sevī cirka mākslinieka talantu.
1929. gadā viņš emigrēja uz Vāciju, bet vēlāk – uz Angliju, kur ilgus gadus darbojās slavenajā Bertrama Milza cirkā. Šajā laikā viņš radīja īpašu tēlu – klaunu Koko, kuram bija divas īpašas pazīmes: 58. izmēra kurpes un triks ar matu sacelšanos, kad klauns bija pārsteigts. Viņa milzīgās kurpes katra svēra 3,6 kg un tika pat iekļautas Ginesa rekordu grāmatā. Koko kļuva, iespējams, par slavenāko klaunu Lielbritānijā XX gadsimta vidū.
Izstādē “Klauns Koko. Atgriešanās Daugavpilī” aplūkojamie priekšmeti deponēti no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra. 2019. gadā Nikolaja Poļakova mazmeita Mina Hassani uzdāvināja klauna Koko skatuves zābakus, spieķi un divas autobiogrāfiskās grāmatas vectēva dzimtajai pilsētai – Daugavpilij.

 

Informācija:
Līga Rudzīte-Besakirska
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja
komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste
liga.rudzite@daugavpils.lv
tālr.: 20203713
www.dnmm.lv