Hover

Keramiķes Unas Guras darbu izstāde „Ceturtā bezgalība”

Keramiķes Unas Guras darbu izstāde „Ceturtā bezgalība”

Datums: 20.01.2022 - 20.04.2022

Laiks:

Norises vieta: Augšdaugavas novada Kultūras centra „Vārpa” skatlogi


Augšdaugavas novada Kultūras centra „Vārpa” skatlogos no 2022. gada 20. janvāra skatāma mākslinieces, keramiķes Unas Guras darbu izstāde „Ceturtā bezgalība”, ko veido divu darbu sērijas. Viena no tām ir lielformāta keramikas objekti, kurus pati māksliniece dēvē par keramiskām telpām, kas iespiestas visumā.  Savukārt otrā ekspozīcija daļa ir izmēros mazāki darbi. To silueti atgādina kustībā apstādinātus burbuļus, kas tiecas augšup cauri biezai ūdens kārtai.

Visi izstādes „Ceturtā bezgalība” darbi ir rotāti ar ritmisku „pumpu” rakstu, tādējādi atklājot  papildu dimensiju mākslinieces veidotajos keramikas objektos. Šis raksts vizuāli atgādina īpatnēju armatūras sietu, kas paspilgtina virsmas dinamiskuma ilūziju, kā arī sniedz nozīmīgu ieguldījumu mākslas darbu silueta nepārtrauktajā tapšanas procesā.

Una Gura uzskata, ka mālos var paslēpties no realitātes, un par radīšanas procesu saka: „Man patīk, kā smaržo māls, šamots. Man patīk taktili sajust māla slīdību, patīk tā sviestainā faktūra, kad to ar asu nazi nogriež vai veido kādu nospiedumu. Man patīk caur tausti izjust formu un telpu, ko radu. Materiāls pats pasaka visu priekšā – tikai strādā. Un jo lielāka pieredze, jo interesantāk. Keramika vispār spēj sniegt beznosacījuma gandarījumu.”

____________________

Māksliniece Una Gura ir dzimusi 1972. gadā Daugavpilī. Pirmā interese par keramiku radās jau bērnībā, 80. gadu vidū apmeklējot keramikas nodarbības Tautas lietišķās mākslas studijas „Latgale” darbnīcās. Tur arī tika pieņemts lēmums kļūt par keramiķi. 1992. gadā Una Gura absolvēja Rēzeknes Lietišķās mākslas vidusskolas Keramikas nodaļu, kam sekoja studijas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiālē (1994–1998), un 2008. gadā Daugavpils Universitātē tika iegūts maģistra grāds mākslās un pedagoģijā, taču tolaik dzīves gaitas mākslinieci vairāk saveda ar glezniecību. No jauna viņa pievērsās keramikai 2010. gadā, iesaistoties Daugavpils Māla mākslas centra darbībā. Kopš 1998. gada māksliniece piedalās plenēros, izstādēs un citos ar mākslu saistītos pasākumos Latvijā un ārvalstīs. Ikdienā Una Gura ir vizuālās mākslas un keramikas skolotāja.

Apraksta pamatā informācija no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mājas lapas.