Hover

Daugavpils Marka Rotko centrs nosvinēja 10 gadu jubileju (VIDEO)

 06.05.2023
Daugavpils Marka Rotko centrs nosvinēja 10 gadu jubileju (VIDEO)

Aprīļa izskaņā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs nosvinēja savu 10 gadu jubileju. Rotko centrs ir viens no šī gadsimta ambiciozākajiem kultūras projektiem visā Austrumeiropā – daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas, kultūras un izglītības centrs, kas aicina iepazīt Daugavpilī dzimušā pasaulslavenā amerikāņu mākslinieka, ekspresionista Marka Rotko (1903-1970) darbus.

Daugavpils Marka Rotko mākslas centra veiksmes stāsts nav iedomājams bez Faridas Zaletilo, jo pateicoties viņas entuziasmam un neatlaidībai, Marks Rotko simboliski ir atgriezies dzimtajā pilsētā.

„Šis stāsts sākās 1998. gadā, kad es sāku strādāt mūsu Novadpētniecības muzejā. Mani kolēģi, kuri jau bija informēti, man ar ironiju jautāja – vai es zinu šo faktu, ka Daugavpilī dzimis izcilais amerikāņu mākslinieks. Es sapratu, ka Marka Rotko vārdu vispār līdz šim nebiju dzirdējusi,” stāsta Daugavpils Marka Rotko mākslas centra ekspozīciju un izstāžu kuratore Farida Zaletilo.

Tomēr Farida bija apņēmības pilna uzzināt vairāk par slaveno mākslinieku, bet informāciju par mākslinieku tolaik atrast viņai neizdevās, līdz kādu dienu viņa tepat Rīgas ielā nejauši iepazinās ar kādu sievieti no Holandes. Šīs tikšanās rezultātā Faridai izdevās noskaidrot, ka Nacionālajā arhīvā Hāgā varētu būt ziņas par mākslinieku, viņa izstādēm un katalogiem, un Farida devās turp, lai 7 nedēļu garumā strādātu ar materiāliem par Marku Rotko. Vēlāk viņai izdevās atrast arī mākslinieka bērnus – Keitu un Kristoferu, kā arī pārliecināt viņus un vietējo pašvaldību, ka Markam Rotko jāatgriežas Daugavpilī.

Pēc Marka Rotko 100 gadu jubilejas svinībām Farida secināja, ka labākais piemineklis māksliniekam būtu mākslas centrs ar izstādēm, simpozijiem un citām aktivitātēm saistībā ar Rotko mantojuma popularizēšanu un mākslinieciskās jaunrades veicināšanu.

Farida Zaletilo piebilst: „Marka Rotko bērniem šī ideja ļoti patika un arī pilsēta tai noticēja, pateicoties tam, ka mums ir mākslinieks ar savu vārdu un atradās vieta, kas atbilda mūsu iecerei. Sākumā, kad es Keitai parādīju artilērijas arsenāla ēku, tā bija nolaistā stāvoklī. Mēs stāvējām uz cietokšņa vaļņa, viņa mani skumīgi apskāva un teica, ka viņai grūti noticēt, ka pilsētai izdosies atrast tik lielus resursus, lai atjaunotu šo ēku, un diez vai mēs līdz tam nodzīvosim.”

Liktenis bija daudz labvēlīgāks un ideja par Daugavpils Marka Rotko mākslas centru īstenojās vien 10 gadus vēlāk. Mākslas centra izveide pavēra vēl nebijušas iespējas, sadarbībā ar Rotko ģimeni, Latvijā skatīt miljoniem vērtus mākslinieka oriģināldarbus.

Jāpiebilst, ka Keita Rotko Prizela mākslas centra desmitgades jubilejas svinībās, bez jaunās Rotko darbu ekspozīcijas, bija sarūpējusi īpašu dāvanu – 2 Marka Rotko oriģināldarbus.

„Es biju domājusi par šāda centra nepieciešamību un cerēju, ka tas varētu nest pilsētai labumu – atvest jaunus cilvēkus no dažādiem reģioniem. Es esmu optimiste, tāpēc ticēju, ka kaut kādā veidā tomēr tas izdosies, un Faridas Zaletilo enerģija un apņēmība man tiešām palīdzēja noticēt. Bet, kad mēs pirmo reizi apmeklējām šo ēku, es nebiju pārliecināta, ka izdosies piesaistīt finansējumu pilnībā visas ēkas restaurācijai. Šī projekta mērogs bija ārpus manas iztēles robežām. Es biju patiesi pārsteigta, kad Farida paziņoja, ka finansējums ir atrasts. Tas ir brīnišķīgi, ka, manam tēvam savā veidā ir izdevies atgriezties dzimtenē. Es ceru, ka centrs pilsētai ir ieguvums un es priecājos par iespēju darīt labu sava tēva dzimtajai pilsētai,” stāsta Keita Rotko Prizela.

Rotko centra izveide ļāvusi ne tikai atgriezt dzimtajā pilsētā pasaulslaveno Marku Rotko, bet ļāva sākt savu atdzimšanas ceļu arī Daugavpils cietoksnim kopumā.

Daugavpils valstspilsētas domes pašvaldības priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš uzsvēra: „Daugavpils spēks ir daudzveidībā, Daugavpils spēks ir dažādībā, un Marks Rotko un viņa daiļrade ir viens no nozīmīgākajiem piemēriem un balstiem, kurš ir palīdzējis attīstīt gan Daugavpils cietoksni, gan Daugavpils pilsētu. Pilsētai, reģionam un arī visai Latvijai tas ir vienreizējs centrs, vienreizējs dimants, kuru vienkārši visu šo laiku mums ir jāattīsta un jāiet uz priekšu.”

10 gadu laikā Rotko centrs kļuvis par lielāko tūristu magnētu un šovasar gatavojas sagaidīt savu miljono apmeklētāju. Savā pastāvēšanas laikā Mākslas centrs īstenojis apmēram 500 mākslas izstāžu projektus, 50 mākslas simpozijus, virkni nozīmīgu konferenču, semināru un izglītojošu pasākumu, kā arī izgājis ārpus Daugavpils cietokšņa robežām, veidojot augstvērtīgus izstāžu projektus Daugavpilī, citviet Latvijā un ārvalstīs.

„Veiksmes atslēga Rotko centram ir cilvēks, un šis cilvēks ir gan darbinieks, kas šeit Rotko centrā strādā vai tikai pāris dienas, vai no pirmās dienas, sākot darba attiecības 10 gadus atpakaļ. Tā ir kolektīvā sastrāde, uzticēšanās viens otram un vienam otra papildināšanas aspekts, kas nodrošina starptautiska mēroga kvalitātes projektu pieejamību mūsu pilsētā,” atklāj centra direktors Māris Čačka.

Pateicoties Rotko centra iniciatīvai restaurēts Daugavpils cietokšņa pulvera pagrabs, kurā pirms gada iekārtota jauna mākslas telpa – Martinsona māja, kas ir veltījums Daugavpilī dzimušajam starptautiski pazīstamākajam latviešu keramiķim Pēterim Martinsonam. Arī Daugavpils cietokšņa 7. bastiona kazemātos top Rotko centra keramikas atvērto fondu un izstāžu telpas.

„Tāds tuvāks mērķis ir sasniegt muzeja akreditāciju, gan lai aizsargātu valsts mērogā pilsētai piederošo mākslas darbu kolekciju, kas ir vairāk nekā 3000 eksemplāru. Tāpat tas ir būtisks aspekts tamdēļ, lai brīdī, kad valsts pieņems likumu par valsts garantiju, lai tas attiektos arī uz mums, kā akreditētu muzeju, turpmāk netērējot to pašu valsts naudu par mākslas darbu apdrošināšanu, kas būtu būtisks atvieglojums, lai šos līdzekļus varētu lietot saturam, citiem mērķiem, realizējot citus brīnišķīgus izstāžu projektus,” nākotnes mērķus ieskicē Māris Čačka.

Sižetu sagatavoja:
Daugavpils pašvaldības centrālās pārvaldes Komunikācijas nodaļa