Lielais Augšdaugavas musturdeķis ir unikāls kopienas mākslas projekts, kas apvieno vairāk nekā 9000 dalībnieku no Latvijas un citām valstīm. Projekts aizsākās 2011. gadā, kad Naujenes Novadpētniecības muzejs uzsāka musturdeķa veidošanu, lai atzīmētu muzeja 15 gadu jubileju un simboliski savienotu Daugavas krastus. Mērķis bija izveidot lielāko musturdeķi Latvijā, kas varētu tikt nostiepts pāri Daugavai, iesaistot pēc iespējas vairāk cilvēku un iekļūstot Ginesa rekordu grāmatā. Musturdeķis sastāv no adītiem, tamborētiem un austiem fragmentiem, katrs 10×10 cm vai 20×20 cm liels, veidots dažādās tehnikās un krāsās.
Līdz 2023. gada nogalei musturdeķis sasniedza 513,3 metru garumu un 1,6 metru platumu. Tā veidošanā piedalījās cilvēki no dažādām valstīm, tostarp Anglijas, Baltkrievijas, Bulgārijas, Igaunijas, Lietuvas, Krievijas, Polijas, Rumānijas, Turcijas, Vācijas, Itālijas un Maltas. Projekts ir ne tikai vizuāli iespaidīgs, bet arī emocionāli bagāts. Daudzi dalībnieki pievienoja saviem fragmentiem vēstules, dzeju, stāstus un novēlējumus, padarot musturdeķi par kolektīvu atmiņu un sajūtu mozaīku. Tas simbolizē vienotību, radošumu un mīlestību pret dzimteni. 2023. gada 10. jūnijā, Starptautiskā Tautas mākslas festivāla “Augšdaugava 2023” laikā, musturdeķis tika simboliski nostiepts pāri Daugavai, savienojot upes abus krastus. Šis notikums iezīmēja projekta kulmināciju un apliecināja kopienas spēku un vienotību. Lielais Augšdaugavas musturdeķis šobrīd glabājas Naujenes Novadpētniecības muzejā, kur to var apskatīt ikviens interesents. Tas ir ne tikai mākslas darbs, bet arī liecība par cilvēku spēju apvienoties kopīga mērķa vārdā, radot kaut ko patiesi īpašu un paliekošu.
Raiņa mājā Berķenelē šobrīd izstādīti musturdeķa fragmenti, simbolizējot Daugavas abu krastu vienotību, Latgalei pasniedzot roku Sēlijas novadam. Tādēļ musturdeķa ceļš turpināsies arī Sēlijā, tikai mazliet mainot koncepciju – visi laipni aicināti veidot musturdeķa fragmentu no 20×20 cm sašūtiem auduma gabaliņiem! Ņemiet vērā arī vīles tiesu – ja auduma gabaliņš vēl nav sašūts, tā izmēram jābūt vismaz 21×21 cm.
Izstāde apskatāma no 17.05 līdz 31.08.2025. darba laikā.
Foto: Daiga Kalniņa