Jau 21 gadu Latvijas muzeji piedalās starptautiskajā akcijā “Muzeju nakts”, piedāvājot bez maksas apmeklēt ekspozīcijas un izstādes, kā arī iesaistīties īpaši šim vakaram sagatavotās norisēs. Šī gada Muzeju nakts vienojošā tēma “Mūsu vērtību stāsti” ir izraudzīta, aicinot gan valsts, pašvaldību un privātos muzejus, gan citus sabiedriskās dzīves organizatorus akcentēt savos krājumos esošās nozīmīgākās vērtības, vēstīt par tām sabiedrībai.
Ļoti plaši Muzeju nakts pasākumi izskanēja arī Augšdaugavas novadā, kur par centrālo pasākumu kļuva Muzeju nakts pasākumi Naujenes pagastā “Muzeju nakts. Augšdaugava. Slutišķi.”, kas noritēja neierastā formātā ar festivāla “Augšdaugava” elementiem.
Pasākumi notika dažādās vietās. Jau dienas vidū apmeklētajiem durvis vēra Naujenes novadpētniecības muzejs, piedāvājot daudzveidīgas radošās darbnīcas, kurās mācīja gleznot ūdens lāses, veidot papīra kuģīšus, kas vēlāk piedalījās loterijā “Lielais loms” Latgales sētā, Slutišķos. Muzejā varēja aplūkot brīvdabas izstādi “Personību dzīvesstāsti V”, maketu “Daugavas loki”, izstādes “Daugavas senais loms”, “Livonijas ordeņa Dinaburgas mūra pils”, “Dabas harmonija Valentīnas Zeiles mākslā” un fotoizstādi “Daugavas ūdeņu atspulgā”, iegriezties Juzefovas stacijas bufetē un nogaršot gardu rabarberu ķīseli ar putukrējumu, apmeklēt plostu veidošanas darbnīcu, piedalīties dārza dekora “Zivs” veidošanā un izzinošā nodarbībā par Daugavas upes zivīm. Līdz ar tumsas iestāšanos pie muzeja uzmirdzēja neparasti vides objekti “Zivis”.
Naujenes novadpētniecības muzeja direktore Evita Kusiņa-Koļesņika atzīst, ka maijs Naujenes muzejam ir īpašs, jo sākas aktīva tūrisma sezona, tiek svinēta starptautiskā Muzeju diena un arī ievērojamās novadnieces, tēlnieces Valentīnas Zeiles dzimšanas diena. Šajās dienās muzejs saņēma unikālu dāvinājumu no Valentīnas māsas, mākslinieces Ģertrūdes Zeiles, kura uzdāvināja muzejam trīs savus darbus – savu vecāku portretu, māsas Valentīnas Zeiles portretu un pašportretu.
Muzejs pašlaik apmeklētājiem piedāvā jaunu izstādi “Daugavas senais loms”, kas stāsta par tām zivīm, kuras kādreiz un vēl tagad mīt Daugavā. Izstāde tapusi ar Zivju fonda atbalstu, zivs mulāžas veidojusi Latvijā vienīgā taksidermiste Sarmīte Inberga–Petrovska. Pašlaik ekspozīcijā ir 9 zivju mulāžas, bet ir plānots to paplašināt arī ar citiem eksponātiem.
Muzeja direktore aicina apmeklētājus te iegriezties arī ikdienā, jo izstāžu klāsts ir ļoti liels. Te var aplūkot izstādi, kas veltīta Livonijas ordeņa Dinaburgas pilij. “Šogad Daugavpils svin savu 750. dzimšanas dienu, bet tieši Naujenes pilskalnā meklējami Daugavpils pilsētas pirmsākumi. Mēs piedāvājam ne tikai izstādes, bet arī Skolas somas programmas, kas saistītas gan ar Daugavpils vēsturi, gan ar mākslu un etnogrāfiju, tāpēc pieaugušie un bērni ir mīļi gaidīti Naujenes muzejā.”
Liela rosība valdīja Slutišķu vecticībnieku sētā, kur varēja aplūkot izstādes “Veļas diena Upānu sētā”, “Slutišķi, Daugava. Brīvība”, “Tradicionālais vecticībnieku apģērbs” un Krāslavas Bērnu mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darbu izstādi “Atver logu pasaulei”, kā arī doties vērtību stāstu ekskursijā. Šeit izskanēja koncerts “Veļas diena Upānu sētā”.
Pirmo reizi uz Slutišķiem atbrauca vecticībnieku Moskvinas draudzes svētdienas skolas audzēkņi. Bērniem bija ļoti interesanti izstaigāt visas Upānu sētas ekspozīcijas, pirms tam viņi arī apmeklēja Daugavpili. Svētdienas skolu pie draudzes pastāvīgi apmeklē 7 bērni no 10 līdz 14 gadu vecuma no Preiļiem un Rudzātiem. Pēc ceļojuma uz Slutišķiem viņi rakstīs sacerējumu par saviem iespaidiem. “Augšdaugavas” festivālā katru reizi piedalās Naujenes slāvu tradīciju ansamblis “Radenije”, to dalībnieki saglabā un atjauno tādu senu dziedāšanas mākslas veidu, ka svēto rakstu (dzejoļu) dziedāšana. Kolektīva vadītāja Tatjana Čuprova pastāstīja, ka teksti ir saglabājušies no senseniem laikiem (14-15 gadsimts), un mūsdienās ir svarīgi saglabāt tos un nodot jaunajai paaudzei. Bērni mācās dziedāt svētdienas skolā.
Latgales sētā pulcējās gardēži uz kulināro meistarklasi “Garšīgi”, ko vadīja šefpavārs Ēriks Aleksejevs. Norisinājās arī daudzveidīgas radošās darbnīcas un aktivitātes bērniem.
Alus cienītājiem bija iespēja apmeklēt alus darītavu “Urban’s brewery”, nodegustēt alu un dzirdēt tā tapšanas stāstu, klausīties lustīgas alus dziesmas un laisties dančos ar Ambeļu pagasta folkloras kopu “Speiga”.
Kempingā “Daugavas lokos” bija iespējams doties braucienā pa Daugavu ar laivām un kuģīti “Dinaburga”.
Visas dienas garumā Slutišķos norisinājās pludiņmakšķerēšanas sacensības Daugavā. Par lielākā loma titulu cīnījās gan bērni, gan pieaugušie.
Vakarā notika loterijas “Lielais loms” izloze un tika apbalvoti makšķerēšanas sacensību dalībnieki. 1.-3. vietas ieguvēji katrā vecuma grupā tika apbalvoti ar kausiem un medaļām. Bērnu vidū 1.vietu ieguva Nikita Romansevičs, bet 2. vietu – Deniss Vesna. Starp pieaugušajiem 1. vieta Aināram Jurim Verzem, 2. vieta Andrejam Vasiļjevam, bet 3. vieta Jeļenai Romansevičai.
Augšdaugavas novada Kultūras un tūrisma pārvaldes vadītāja Inta Uškāne uzsver, ka šogad visas ES Muzeju nakts galvenā tēma ir vērtību stāsti, tāpēc vērtības tika meklētas arī Augšdaugavas novadā. Mūsu novadā liela vērtība ir gan likteņupe Daugava, gan festivāls “Augšdaugava”, tāpēc šogad šīs vērtības tika apvienotas. Neskatoties uz lietaino laiku, apmeklētāju netrūka.
Muzeju nakts koncertā apmeklētājus priecēja dziedātājas Ances Krauzes koncerts. Savukārt vakara kulminācija bija gaismas instalācija pār Daugavu “Gaismas loki” – izgaismotās zivju skulptūras. Kāda leģenda vēsta, ka tikai vienu nakti gadā Daugava pārvēršas, kļūst citāda, pāri tai vērojami Gaismas loki, un kas tos ir redzējis, kļūst laimīgāks, bagātāks.
“Ka jau Rainis teica – pastāvēs, kas pārvērtīsies, tāpēc arī mēs katru gadu mēģināsim atrast kaut ko jaunu,” teic Inta Uškāne.
Muzeju nakts ietvaros durvis vēra arī Bebrenes dzirnavas – īpašā ekskursijā, ko vadīja Bebrenes dzirnavu atjaunotājs Austris Keivomegs, varēja uzzināt dzirnavu stāstu no meistara skatupunkta. Muzeju nakts gids izstāstīja dzirnavu vēsturi, kā tās tika darbinātas, apmeklētāji uzzināja, kādas ir dzirnavu sastāvdaļas, kā tās strādā un kāpēc tās ir nepieciešamas. A.Keivomegs iepazīstināja, kā tika veikta dzirnavu atjaunošana un kas Bebrenes dzirnavās notiek šodien.
Bebrenes Kultūras namā notika Asares Tautas nama amatierteātra izrāde “Pīļu medības”, kā arī interesenti vēl varēja apskatīt fotogrāfiju izstādi “Jaunība”.
Arī Dvietes senlejas informācijas centrā “Gulbji” varēja iepazīt gadsimtu vērtības senajā sēļu sētā. Putnu salas “Gulbji” vilina ar mierpilno dabu, putnu dziesmām un saulrieta maģiju palienes pļavās. Lai arī šoreiz Muzeju nakts apmeklētājus “Gulbjos” sagaidīja silts pavasara lietus, tas nemaz netraucēja baudīt atmosfēru. Aizraujoši stāsti, siltas zāļu tējas smarža un krāsnī sprakšķošas malkas pagales uzbūra pirmatnēju, pavisam īpašu sajūtu.
Teksts, foto: Inese Minova, Māra Multiņa, Jeļena Ivancova