Hover

Pieturas ceļā uz festivālu “Muzykys Skrytuļs”

 12. jūlijs, 2018
Pieturas ceļā uz festivālu “Muzykys Skrytuļs”

Ceļā uz festivālu “Muzykys Skrytuļs” Daugavpils novada Līksnā 2018.gada 14.jūlijā ir iespēja apķert Latvijā lielāko laukakmeni, izzināt Skrindu dzimtas stāstu, apdrukāt savu kreklu un ļaut gavilēt dvēselei Līksnas baznīcā.

 

 

Nīcgales Lielais akmens atrodas Daugavpils novada Nīcgales pagastā. Tas atrodas mežā ap 6 km uz austrumiem no Nīcgales dzelzceļa stacijas, taču viegli sasniedzams, pateicoties ierīkotajam zemesceļam un norādēm. Akmens atrodas meža stigu krustpunktā. Tur ir izveidota atpūtas vieta un informatīvais stends. Saglabājušies nostāsti, kas vēsta, ka 18. un 19. gs. uz akmens plakanās virsmas esot bijis novietots galds un sēdekļi. Kalupes, Līksnas, Vārkavas un citi apkārtējie muižnieki pie akmens pulcējušies medībās, lai atpūstos un “stiprinātos”. Te esot svinēti arī Līgo svētki un uz akmens laukumiņa notikušas pat dejas.

Šosejas Rīga – Daugavpils malā savus majestātiskos torņus slej Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīca, kuru laikā no 1909.gada līdz 1913.gadam cēla toreizējais prāvests (vēlāk arhibīskaps) Antonijs Springovičs. Baznīca ir trīs altāri no ozolkoka, veidoti gotiskā stilā. Lielajā altārī Jēzus Sirds statuja ar svēto gleznām sānos.  Mūzikas festivāla “Muzykys Skrytuļs” laikā baznīca būs atvērta sestdien, 14.jūlijā no plkst. 14.00 līdz 19.00, savukārt svētdien no plkst. 9.00 notiks Svētā Mise un  no plkst. 10.30 – garīgās mūzikas koncerts.

Astoņu kilometru attālumā no Līksnas atrodas Vaboles ciems, kurā atrodas Skrindu dzimtas muzejs. Tā pastāvīgā ekspozīcija ir veltīta pirmo tautas atmodas darbinieku brāļu Skrindu dzīvei un darbam. Skrindu dzimtas muzejā īpaši festivāla “Muzykys Skrytuļs” laikā, 14.jūlijā no plkst. 9.00 līdz 18.00,  ir iespēja apdrukāt linogriezuma tehnikā līdzipaņemtu T-kreklu uz mākslinieka Jāņa Svenča grafikas iespieddarbu spiedes ar mākslinieka zīmēto darbu fragmentiem. Šajā laikā būs apskatāmas muzeja izstādes un ekspozīcijas, kā arī būs iespēja nogaršot mājās ceptu maizi un zāļu tēju. Muzeja apmeklējums (iekļaujot apdrukas meistardarbnīcu un cienastu) šajā dienā ir 2.50 eiro pieaugušajiem un 1.50 eiro bērniem un skolēniem. Savukārt, svētdien, 15.jūlijā no plkst. 13.00 līdz 15.00 Skrindu dzimtas muzejā notiks lietuviešu fotomākslinieces Violetas Astrauskienes izstādes “Plāteri – Šveksnas grāfi” atklāšana. Ieeja pasākumā bez maksas.

Festivāla “Muzykys Skyutuļs” laikā Daugavpils novada Līksnā 14. un 15.jūlijā notiks pavisam pieci koncerti, kuros uzstāsies mūziķi, kuri rada un izpilda dziesmas latgaliski. Festivāls sāksies sestdien, 14.jūlijā plkst. 14.00 ar akustisko koncertu mākslinieču apvienības “V.I.V.A.” darbu izstādē. Savukārt dienas koncertā no plkst. 15.00 muzicēs jaunie latgaliešu mūziķi, viesi un grupas. Vakarā plkst. 18.00 uz koncertu aicina postfolkloras grupa “Rikši”. Savukārt no plkst. 19.00 līdz pat rītam uz divām skatuvēm muzicēs latgaliešu grupas un mūziķi, kuri izpilda dziesmas latgaliski. Savukārt svētdien, 15.jūlijā Līksnas Vissvētās Jēzus Sirds Romas katoļu baznīcā plkst. 9.00 notiks dievkalpojums, bet plkst. 10.30 sāksies garīgās mūzikas koncerts, īpašu uzmanību pievēršot tradicionālajiem garīgajiem dziedājumiem un Latgales komponistu skaņdarbiem.

Festivāla laikā, visu sestdienu paralēli koncertiem Līksnas parkā notiks dažādas aktivitātes visai ģimenei. Parka teritorijā norisināsies tirdziņš, kur varēs ne vien garšīgi paēst, bet arī iegādāties kādu amatnieku darinājumu vai suvenīrus ar festivāla simboliku.

Latgaliešu mūzikas festivāla “Muzykys Skrytuļs” rīkošana tika aizsākta 2005.gadā ar mērķi popularizēt latgalisko identitāti un sekmēt jaunu dziesmu radīšanu latgaliski.

Festivālā “Muzykys Skrytuļs” ieeja apmeklētājiem ir bez maksas. Festivālu finansē Daugavpils novada dome, Latgales Reģiona attīstības aģentūra, Valsts Kultūrkapitāla fonds, AS “Latvijas valsts meži”. Festivālu rīko Līksnas pagasta pārvalde sadarbībā ar Daugavpils novada domi.

Plašāka informācija par festivāla koncertiem: www.visitdaugavpils.lv/daugavpils-novada-liksna-notiks-muzykys-skrytuls