Hover

Kurzemnieku ģimenes izstāde “Sinerģija”

Kurzemnieku ģimenes izstāde “Sinerģija”

Datums: 15.11.2019 - 19.01.2020

Laiks:

Norises vieta: Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, Daugavpils


Kas ir sinerģija? Vienkāršiem vārdiem runājot – rezultāts ir lielāks nekā iesaistīto pušu ieguldījuma kopsumma. Matemātiski tas varētu izskatīties šādi: 2 + 2 = 5, un, protams, 5 vietā var būt arī cita vērtība. Rezultāts ir lielāks nekā atsevišķu daļu kopsumma. Sinerģija spēj apvienot un atraisīt cilvēkos mītošo milzu spēku un potenciālu. Radošais process ir grūti prognozējams – ar ko tas beigsies vai kurp tas novedīs. Nav arī paredzams, ar kādiem jauniem izaicinājumiem nāksies saskarties.

 

Mūsu ģimenes SINERĢIJA – tā ir pleca sajūta, atbalsts un radošā gara uzturēšana. Dzīves izjūtu tveršana no dažādiem skatu punktiem un apvienošana vienā lielā un kopīgā pasaules redzējumā, darbojoties katram savā mākslas nozarē.

 

Šī nav pirmā reize, kad četri Kurzemnieku ģimenes pārstāvji (koktēlniece Vineta Kurzemniece un viņas meitas – grafiķe Agnese Kurzemniece, tekstilmāksliniece Andra Kurzemniece, kā arī dēls Gatis Kurzemnieks ar videoinstalācijām) rāda savu veikumu vienā kopējā izstādē. Ģimenes izstāžu sērijā “KOPĀ” (Jūrmalas pilsētas muzejā 2016. g., Mākslas galerijā “Laipa” Valmierā 2016. g., “Jūras vārtos” Ventspilī 2017. g.), kā arī Museum LV un Grata JJ rīkotajā izstādē “Radu-Raksti” 2018. g. visplašāk varēja novērtēt katra individuālo rokrakstu un arī ģimenes kopējo jaudu.

 

Vineta Kurzemniece tēlniecību apguva Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) laikā no 1971. līdz 1977. gadam. Lai gan sākumā izvēlējusies strādāt granītā, vēlāk pievērsusies koktēlniecībai, kas interesējusi jau iepriekš. Kopš 1977. gada regulāri piedalās gan vietējas nozīmes, gan starptautiskās izstādēs. 1982. gadā kļuva par Mākslinieku savienības biedri un ir Latvijas Tēlniecības centra (dib. 1993. gadā) valdes locekle.

 

Vinetas Kurzemnieces darbus caurstrāvo miers, harmonija un mīlestība. Darbu centrālais motīvs ir alegorisks cilvēka tēls, visbiežāk – sievietes noapaļotās ķermeņa formas. Bieži sastopamas divu, retāk – trīs figūru kompozīcijas, kurās tēli harmoniski savijušies – kājas, rokas, ķermeņu aprises sakļāvušās apskāvienos vai dejas solī, kļūstot par vienu.

 

Liela loma mākslinieces dzīvē ir ģimenei – viņa ir piecu bērnu māte, tādēļ arī mātes un bērna tēma ir tikusi bieži apspēlēta. Tāpat ir reliģisku motīvu iedvesmoti darbi, kas arī ir alegoriski tēli, nevis konkrētu bībelisku motīvu atveidi, jo māksliniecei drīzāk ir svarīgs tēlainais vēstījums par paļaušanos uz augstāku, dievišķo spēku klātbūtni.

 

Agnese Kurzemniece pēc Jaņa Rozentāla vidusskolas absolvēšanas (1991. g.) izvēlējās studēt LMA Grafikas nodaļā un diplomdarbu izstrādāja profesora Gunāra Kroļļa oforta meistardarbnīcā (1991.-1998.). 2012. gadā apguva Netoksiskās dobspiedes tehnikas meistarklasēs Spānijā pie Henrika Boega (Henrik Bøegh). No 2012. gada ir biedrības “Grafikas Kamera” biedre un no 2016. gada Mākslinieku savienības biedre. Regulāri piedalās simpozijos un plenēros. 2013. gadā Rīgā galerijā “Pegazs” aizvadīta personālizstāde “Sievišķīgās vājības”. 2013. gadā Agnese piedalījās 2. Latgales grafikas simpozijā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, bet 2018. gadā bija dalībniece Rotko centra organizētajā izstādē “100 Latvijas mākslā”.

 

Strādā dažādās dobspiedes, kā arī sietspiedes, litogrāfijas tehnikās, zīmē un glezno, meklējot sev piemērotāko ceļu ideju īstenošanai. Pēdējos gados glezno autortehikā uz finiera dēļiem, darbus caurstrāvo reliģiska un mītiska rakstura tēli un tēmas. Tie ir ļoti ietilpīgi un mediatīvi daudznozīmīgi.

 

Andra Kurzemniece — pēc Jaņa Rozentāla vidusskolas absolvēšanas izvēlējās iet nevis tradicionālo glezniecības ceļu, bet gan iestājās LMA Tekstilmākslas nodaļā, un rezultātā glezno ar audumu, strādājot tekstilmozaīkas tehnikā. Kompozīcijas ir veidotas no dažāda materiāla audumu gabaliem, pērlēm un izšuvuma. Lai panāktu vēlamo rezultātu, māksliniece, it kā lazējot, šuj vienu uz otra plānākus auduma gabalus. Savukārt, lai radītu faktūru un uzirdinātu virsmu, audums tiek burzīts un krokots. Darbiem raksturīga spilgtu, kontrastainu un dekoratīvu krāsu laukumu izmantošana.

 

Māksliniece ir tekstilmākslas asociācijas biedre kopš 2000. gada. Regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs, tai skaitā 2013. gadā miniatūru izstādē “Dziesma Daugavai” Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. 2014. gadā sekoja dalība Rotko centra rīkotajā pirmajā tekstila un šķiedras mākslas simpozijā “Fortress Walls”, bet 2018. gadā – centra izstādē “100 Latvijas mākslā”.

 

Gatis Kurzemnieks ir 3D un 2D mākslinieks, ieguvis ne tikai LMA Vizuālās komunikācijas nodaļas izglītību, bet pirms tam arī datorzinātņu maģistra grādu Latvijas Universitātē un visbeidzot papildinājies Šveicē, Lucernas augstskolā (Hochschule Luzern), kur studējis 3D animāciju. Viņa lauciņš ir 3D animācija, virtuālā realitāte un radošā programmēšana. Gata Kurzemnieka 3D animācijām raksturīga ne tikai pārliecinoša kvalitāte, bet neiztrūkstošs ir arī melnais humors.

 

Skatītājiem tiek piedāvāta četru dažādu, tomēr nesaraujami saistītu autoru darbi, kas parāda atšķirīgu mākslas jomu (tēlniecība, tekstilmāksla, grafika, 3D māksla) mediju izmantojumu šodienas kontekstā, jo mēs dzīvojam laikā, kad satiekas pagātnes un nākotnes mākslas pasaules. Tomēr saknes ir vienas un stipras.

 

Informācija:
Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs