Hover

Teatralizēta mācību stundas programma „Raiņa skola – Raiņa laikā”

  • Teatralizēta mācību stundas programma „Raiņa skola – Raiņa laikā”
  • Teatralizēta mācību stundas programma „Raiņa skola – Raiņa laikā”
  • Teatralizēta mācību stundas programma „Raiņa skola – Raiņa laikā”
  • Teatralizēta mācību stundas programma „Raiņa skola – Raiņa laikā”
Аdrese:
Komunālā iela 2, Daugavpils
Tālrunis:
+371 65425312
+371 65421176
+371 65423323
E-pasts:
daug6vsk@inbox.lv
Mājas lapa:
www.rainisskola.lv

Jānis Pliekšāns (Rainis) skolas gaitas uzsāka 1875.gada 8.augustā, iestājoties Grīvas skolas sestajā (zemākajā) klasē (tagad šajā ēkā atrodas Raiņa Daugavpils 6.vidusskola). Te viņš apguva  reliģiju, vācu un krievu valodu, matemātiku, vēsturi, ģeogrāfiju, dabaszinības, kaligrāfiju, zīmēšanu, dziedāšanu un vingrošanu.

Raiņa Daugavpils 6. vidusskolas pedagogi muzejklasē organizē teatralizētu mācību stundas programmu „Raiņa skola – Raiņa laikā”.

Teatralizēto stundu programmā ikviens var justies kā pārtikušas saimes atvase, par kuras skološanu vecāki šķīrušies no 25 rubļiem, kas tajos laikos esot bijusi barga nauda, tamdēļ to varējuši atļauties tikai turīgi ļaudis. Grīvas vācu skolā (Deutsche Schule zu Griwa), kas kopš 1875.gada sāka darboties Kalkūnes muižai piederošajā Grīvas miestā (tagad Daugavpils mikrorajons Daugavas kreisajā krastā), mācījušies tikai zēni, un skološana sākusies ar sesto – zemāko klasi un ilgusi 4 gadus. Katram „skolniekam” teatralizētas stundas sākumā tiek izskaidroti iekšējās kārtības noteikumi, kurus pārkāpjot var „nopelnīt” stāvēšanu uz ceļgaliem uz zirņu maisiņa un rīkstes. Skolotājas liek apgūt rakstīšanu – gotisko alfabētu, mācot ar tintes spalvaskātu uz lapas kaligrāfiski vilkt sarežģītās burtu līnijas. Daudz sarežģītāka šķiet boksterēšana – 1787.gadā izdotajā Vecā Stendera „Bildu ābices” faksimilizdevumā daudziem gluži svešajā rakstā mēģinot salikt kopā zilbes un izlasot pamācošās divrindes. No 1910.gada matemātikas grāmatas jārēķina teksta uzdevumi. Apgūstot zināšanas botānikā, jāprot atpazīt graudaugu sēklas, bet pārlapojot mācību grāmatu – daudzus augus, kas sastopami pļavās un mežos. Lai mācību stunda būtu atraktīvāka, jānogaršo tēja un jānosaka, no kura ārstniecības auga tā pagatavota. Skolniekiem jāapgūst arī rokdarbu prasmes, izšujot, piemēram, grāmatzīmes. Skolotāju stingrie tērpi un tikpat stingrā izturēšanās, sākotnēji nebēdnīgo gaisotni pārvērš nopietnā un tajā pašā laikā aizraujošā mācību procesā.

Stundas norit īpaši iekārtotā muzejklasē, kur izveidota neliela muzeja ekspozīcija, savākti autentiski sadzīves priekšmeti, senas grāmatas, skolas piederumi, skolas vēsturisko dokumentu kopijas, kā arī apskatāmas divas izstādes „Zvaniņi no visas pasaules” un „Nauda Latvijā un pasaulē”, un informatīvie stendi, kas stāsta par J. Raini, K. Zariņu un K. R. Kupferu. Mācību procesam noslēdzoties, ikviens saņem Atzinību par centību un kārtīgu uzvedību Grīvas vācu skolā, kuru rotā psalms 37, 37 „Glabā skaidru sirdi un dzenies pēc taisnības”. Tieši šādu Atzinību esot saņēmis arī J. Rainis.

Grīvas skolā aizritējuši mākslinieka Riharda Zariņa (1869 – 1939) skolas gadi. R.Zariņš savu vārdu vēstures lappusēs ierakstījis meistarīgi veidojot neatkarīgās Latvijas marku dizainu, izstrādājot Latvijas 5 latu monētas dizainu un Latvijas Republikas valsts ģerboni. Šajā skolā pirmās zinības smēlies izcilais Baltijas botāniķis Kārlis Reinholds Kupfers (1872 – 1935), kas apkopojis un izveidojis 26 450 Baltijas augu herbārija lapas.

Obligāta iepriekšēja pieteikšanās!