Hover

VIENĪBAS NAMA KONCERTZĀLĒ NOTIKS TRADICIONĀLĀS MŪZIKAS VAKARS “ZYNU, ZYNU TĀVA SĀTU” AR VEČERINKU

VIENĪBAS NAMA KONCERTZĀLĒ NOTIKS TRADICIONĀLĀS MŪZIKAS VAKARS “ZYNU, ZYNU TĀVA SĀTU” AR VEČERINKU

Datums: 20.04.2018

Laiks: 18:30

Norises vieta: Vienības nama koncertzāle (Rīgas iela 22a, Daugavpils)


20. aprīlī plkst. 18.30 Vienības nama koncertzālē tiks rīkots tradicionālās mūzikas vakars “Zynu, zynu tāva sātu” ar večerinku.

Koncertā “Zynu, zynu tāva sātu” folkloras dziesmu un deju kopa “SVĀTRA”un tradicionālās dziedāšanas grupa “SAUCĒJAS” vedinās klausītājus domās pakavēties savas dzimtas mājas pagalmā,  izstaigāt taciņas un ceļus, kas ved no sētas uz sētu talciniekus un muzikantus, saklausīt dzeguzes balsi birztalā un meitu rotāšanu pļavā. Klausītāji varēs dzirdēt dažādus latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus un tehnikas, kā arī dažādus latviešu tradicionālās polifonijas veidus, kas dokumentēti pārsvarā trīs Latvijas novados – Kurzemē, Sēlijā un Latgalē. “Saucēju” repertuārā izskanēs arhaiskā burdondaudzbalsība, gan dažādas vēlīnās izcelsmes daudzbalsības formas. Koncertuzvedumu bagātinās folkloras kopas “Svātra” dejotās kadriļu tipa dejas, kas kopas repertuārā nonākušas pateicoties Latvijas Folkloras krātuves pierakstiem vai pierakstītas ekspedīcijās un meistarklasēs.

Īpašo noskaņu veidos dzimtu stāsti melnbaltajās fotogrāfijās.

Plkst. 20.00 – 21.00 etnomuzikologu grupa “KAKTU BALLES MUZIKANTI” aicinās iejusties 20. gs. pirmās puses večerinkas noskaņās, kurā varēs dzirdēt tradicionālo latviešu deju mūziku – valsi, fokstrotu/šīberi, polku, varbūt pat tango. Un ne vien tikai dzirdēt – visi klātesoši tiks aicināti dejot līdz!

21.aprīlī plkst. 10.00 – 11.30 Vienības nama mazajā zālē notiks meistarklase “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā”.

Meistarklasi vadīs I. Tāle un Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa „Saucējas”. Meistarklases “Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā” laikā “Saucējas” dalīsies ar savu unikālo pieredzi, ko guva lauku pētījuma laikā, veicot eksperimentus ar skaņas akustiku, kā arī meistarklases apmeklētājiem sniegs ieskatu par latviešu dziedāšanas tradīcijām, izpildījuma niansēm dabas akustiskajā telpā.

Pasākumos ieeja bez maksas.

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Papildus informācija:
Latviešu kultūras centrs
Sarmīte Teivāne
t.: 29118992

Par kolektīviem:

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa „SAUCĒJAS” izveidojusies 2003. gadā Rīgā. Šobrīd tās sastāvā ir 10 dziedātājas. Grupas dalībnieces apvieno kopīgs mērķis – apgūt un popularizēt latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus un tehnikas, īpašu uzmanību veltot tām lokālajām tradīcijām, kurām raksturīga daudzbalsība. „Saucēju” repertuārā ir plaši pārstāvēti dažādi latviešu tradicionālās polifonijas veidi, kas dokumentēti pārsvarā trīs Latvijas novados – Kurzemē, Sēlijā un Latgalē un sniedz priekšstatu gan par arhaiskās burdondaudzbalsības veidiem, gan dažādām vēlīnās izcelsmes daudzbalsības formām.
Savas darbības laikā „Saucējas” sagatavojušas vairākas koncertprogrammas, kas veltītas atsevišķām Latvijas vokālās mūzikas tradīcijām Viļakas, Liepnas, Sēlpils / Vārnavas, Ludzas / Kārsava. Izdoti četri grupas mūzikas albumi („Saucējas” 2007, „Dziediet, meitas, vokorā. Sēlpils un Vārnavas folklora” 2012, „Saucējas. En concert á Paris” 2014, „Trīci, munu ustabeni. Ludzas un Kārsavas tradicionālā mūzika” 2016). Albums „Dziediet, meitas, vokorā” saņēmis Latvijas mūzikas ierakstu gada balvu (2012), bet albums „Trīci, munu ustabeni. Ludzas un Kārsavas tradicionālā mūzika” – Latgaliešu kultūras gada balvu „Boņuks” (2016).
Pašlaik „Saucēju” aktualitāte ir projekts „Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā telpā”, kura ietvarā grupas dalībnieces iepazīstas ar dziedāšanas tradīcijām, kas saglabātas folklorā un ieražu aprakstos, un saskaņā ar tur minētajiem laiktelpas nosacījumiem un dziesmu repertuāru veic mūzikas ieskaņojumus dabā.
Ārpus Latvijas „Saucējas” koncertējušas Lietuvā, Igaunijā, Armēnijā, Gruzijā, Baltkrievijā, Krievijā, Bulgārijā, Polijā, Austrijā, Francijā un Itālijā.
Vairāk informācijas par grupu skat. http://www.facebook.com/saucejas

Latviešu kultūras centra folkloras dziesmu un deju kopa „SVĀTRA” dibināta 1994. gadā. “Svātra” no latgaliešu valodas ir nojauta un nojausma. “Svātrā” mēs gūstam gudru padomu, kā nodzīvot pēc iespējas pilnvērtīgāku, daudzveidīgāku un cilvēcīgāku mūžu. Kopas pamatsastāva dalībnieku vecums ir no 25 līdz 50 gadiem, kā arī bērni, kuru vecāki darbojas grupā.
Dziesmu skanējumu pavada latviešu tradicionālie mūzikas instrumenti: kokles, vijole, stabules, bungas, etnogrāfisko deju pavadījumu skanējumam pievienojas cītara, akordeons, bajāns, kontrabass. Kopas repertuārā ir daudz kadriļu tipa deju 4, 6, 8 pāriem. Kopas repertuārā tās nonākušas pateicoties Latvijas Folkloras krātuves pierakstiem vai pierakstītas ekspedīcijās un meistarklasēs.
2008. gadā iznāca pirmais CD albums „Lobreiteņ, reitā agri…”. 2013. gadā klajā nāca otrais mūzikas albums ”Seši reiti nedeļā”.
Vairāk informācijas par kopas darbību skat. www.svatra.lv ;
https://www.facebook.com/Folk-Song-and-Dance-Group-SVATRA-1797500153808581/

„KAKTU BALLES MUZIKANTI” ir tradicionālās mūzikas grupa, ko raksturo vitāls un enerģisks spēles stils, elegants vizuālais tēls un padziļināta interese par latviešu mūzikas tradīcijām. Instrumenti un mūzika, ko spēlē grupa, ir tāda, kādu senāk varēja dzirdēt “kaktu ballēs” jeb Latvijas lauku sētās organizētajos deju vakaros.
Vairāk informācijas par grupu skat. http://www.kaktuballe.lv