Hover

Eiropas kultūras mantojuma dienas Augšdaugavā

 14. septembris, 2018
Eiropas kultūras mantojuma dienas Augšdaugavā

Daugavpils novada Naujenes pagastā 2018. gada 14. un 15.septembrī, atzīmējot Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas veltītas Latvijas Republikas dibināšanai un attīstībai, pasākumi notiks īpaši aizsargājamajā teritorijā “Augšdaugava”.

Kā informē Daugavpils novada Kultūras mantojuma daļas vadītāja Brigita Madelāne, piektdien, 14. septembrī notiks pasākumi, pieminot Daugavpils HES celtniecību. Plkst. 15.00 notiks piemiņas brīdis Markovas kapsētā, pēc tam plānota ekskursija uz Markovas kapsētas vietu, Markovas pilskalnu, Putānu gravu, Slutišķu sādžu. Plkst. 16.00 Slutišķu vecticībnieku lauku sētā notiks prezentācija par Daugavpils HES būvniecību un 1987.gada notikumiem Slutišķos. Savukārt plkst. 17.00 Spruktu Sv.Antona Romas katoļu baznīcā plānots garīgās mūzikas koncerts ar Daugavpils Universitātes studentu Diānas Laizānes (soprāns), Sanda Ulpes (tenors), Diānas Pilates (klarnete) piedalīšanos. Sestdien, 15.septembrī no plkst. 10.00 līdz 12.00 Slutišķu vecticībnieku lauku mājas apskate un ekskursija būs bezmaksas.

Augšdaugavai ir simboliska nozīme Latvijas neatkarības atjaunošanā. Neatkārtojamās dabas un kultūras vērtības Slutišķu sādžā mūsdienās varam iepazīt, pateicoties notikumiem pirms 32 gadiem, kad žurnālisti Dainis Īvāns un Artūrs Snips 1986. gadā uzsāka publicēt rakstu sēriju “Par Daugavas likteni domājot” laikrakstā “Literatūra un Māksla”. Autori norādīja uz ekonomiskajiem un estētiskajiem zaudējumiem, ko radītu Daugavpils hidroelektrostacijas (HES) celtniecība gleznainajos Daugavas lokos. Tas izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā un aizsāka kustību pret hidroelektrostacijas celtniecību. Cīņā par Daugavas ielejas saglabāšanu iesaistījās lielas ļaužu masas, kas bija sākuma platforma Tautas frontei un cīņai par Latvijas neatkarību.

Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi Daugavpils novadā tiek rīkoti, lai informētu sabiedrību par izglābto un pašlaik īpaši aizsargājamo dabas teritoriju “Augšdaugava” ar tajā esošajiem nozīmīgajiem kultūras mantojuma objektiem un kultūrvēsturisko ainavu ar likteņupi Daugavu tās neskartajā tecējumā.

Pasākumus Daugavpils novadā īsteno Daugavpils novada pašvaldība ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes atbalstu.

 

Plašāka informācija:

Brigita Madelāne, Daugavpils novada Kultūras mantojuma daļas vadītāja

+371 29528218, brigita.madelane@dnd.lv

Eiropas kultūras mantojuma dienas Augšdaugavā